Čak 73,7 posto teritorija Finske pokriveno je šumama, a nešto manje od 70 posto, točnije 68,7 posto površina je Švedske koja je prekrivena šumama. Nakon Finske i Švedske, treće mjesto dijele Slovenija i Crna Gora s 61,5 posto pod šumama. U Hrvatskoj je 47 posto površine pokriveno šumom te je zbog toga Hrvatska na visokom devetom mjestu. Europske su države s najmanje šuma Nizozemska (11 %), Malta (1,4 posto) i Island (0,5 posto).
Inače, hrvatske šume u usporedbi s ostalim europskim šumama u iznimno su prirodnom stanju. U Hrvatskoj šume rastu na 2,5 milijuna hektara i u njima je trenutačno oko 300 milijuna tona drva.
Šumarstvo je jedna od najvažnijih gospodarskih grana u Gorskoj Hrvatskoj, a šume su najveće prirodno bogatstvo tog dijela Hrvatske. Čak oko polovine kopnene površine Republike Hrvatske zauzimaju šume odnosno šumska zemljišta. Većina tih šuma, oko 76%, nalazi se u vlasništvu Republike Hrvatske.
Šume su velika zelena pluća naše Planete jer pročišćavaju sve onečišćeniji zrak u atmosferi, vodu u tlu, vežu ugljikov dioksid, opskrbljuju biljni i životinjski svijet prijeko potrebnim kisikom te su najveći čovjekov saveznik u borbi protiv klimatskih promjena. Iznimno velika biološka raznolikost biljnih i životinjskih vrsta koje obitavaju u našim šumama, kao i velik broj zaštićenih prirodnih područja, dokaz su dobrog i kvalitetnog gospodarenja ovim prirodnim resursom.
GALERIJA Jesen u šumi u Gorskom kotaru
Više zelenih tema pronađite na web stranici Rezolucija Zemlja!
VEZANI ČLANCI:
Ovdje nešto ne štima sa nekim podacima...