Liječnik opće prakse elektronički naručuje pacijenta iz Klenovnika na snimanje štitnjače kod specijalista u Općoj bolnici Varaždin. Pacijent ne treba prije nositi uputnicu i čekati u redu da je preda, već dolazi izravno na snimanje. Nakon toga ne treba iz Klenovnika dolaziti po nalaz, već ga specijalist unosi u računalni program i nalaz je istog dana dostupan liječniku opće prakse u Klenovniku.
Taj je projekt osmislila varaždinska bolnica, a priprema ga u suradnji s Varaždinskom županijom. Za nekoliko dana svi će liječnici opće prakse, pedijatri i ginekolozi u županiji biti pozvani na sudjelovanje u ostvarenju projekta i već u petak moći će raditi prema toj zamisli. Za njih je sve besplatno, program, edukacija – trebaju samo reći "da".
– Tim načinom rada uštedjet će se i postići velik pomak u kvaliteti liječenja. Liječnici će od specijalista odmah dobiti povratnu informaciju. Vidjet će nalaz i prije nego što im pacijent dođe u ambulantu pa će moći brže reagirati. Ako se liječenje odulji, u tome elektroničkom zdravstvenom kartonu i liječnik u bolnici vidjet će cijelu povijest bolesti, sa svim nalazima ako se papiri i izgube – kaže Dubravko Tršinski, ravnatelj Opće bolnice.
Izbjeći će se igra pokvarenog telefona jer često je posrednik sam pacijent kojega liječnik pita što mu je specijalist rekao. Naime, kod naručivanja liječnik će moći napomenuti specijalistu što ga zanima i na što sumnja te tražiti objašnjenja. Jasno, uštedjet će i bolnica. Osim administrativnih poslova smanjit će se i broj pretraga.
– Cijelo se vrijeme borim protiv neracionalnog organiziranja pretraga. Pacijent dobije 10 uputnica i naručuje se kako gdje ima mjesta. A pretrage su vezane i važan je redoslijed. Ovaj sustav će to posložiti. Ako prvo obavite ultrazvuk srca i nalaz 24-satnog EKG-a, to može kontraindicirati ergometriju, pa treba na neku drugu pretragu. Ako se pak otkriju aritmije, onda već imamo pravu informaciju i ponovno nije potrebna ergometrija, koju je po starom sustavu pacijent možda već obavio prije drugih pretraga – objašnjava Tršinski. Zna da su liječnici "preopterećeni administracijom", no očekuje da će s vremenom sudjelovati u projektu.
U domovima zdravlja Varaždinske županije radi 86 liječnika opće prakse, doznajemo od ravnatelja, dipl. iur. Ivana Crnkovića, od kojih su zaposlenici doma 15 liječnika opće prakse i petero ginekologa, a ostalih je 66 u koncesiji. Među njima je osmero pedijatara.
– Ovaj se projekt još ispituje i nadam se da će se ostvariti – kaže Crnković.
Hvale vrijedno, samo se plašim da bu to baš tak funkcioniralo! Iz prošlih, samo loših iskustava baš previše nade ne gajim. Kompletan sustav je korumpiran i to toliko daleko da te već sestre, prije doktora dave za pregled, naročito ako je hitan.Dogodilo mi se osobno da je specijalista izričito tražil žuran pregled poradi daljnjeg postupanja, ali bahata \'\'teta\'\' je pregled CT-om odredila za 4 mjeseca!Kada dolaziš u ZG. u bilo koju bolnicu netrebaju ni iskaznice i nikakve vrečice ili € novčanice ti to dobivaš i poslije podne ili navečer. Njihove aparature rade cijele dane jer neće stvarati nepotrebno duge liste čekanja.Doduše lani kada sam ležao na Vžd. Internom odjelu čekanje na UZV srca je bilo 2-3 mjeseca, ali svako veče poslije 1800 sat sam sa ostalim pacijentima gledal kak su doktori \'\'pod fuš\'\' primali gospodu, povlaštene i odrađivali preglede.Osobno ne simpatiziram g. Milinovića, ali poradi suzbijanja takovih negativnosti u našem zdravstvu ga kao i puno Hr. sirotinje podržavam u reformi zdravstva.