U Padovi, gradu sv. Antuna, gradonačelnik Massimo Bitonci, član Sjeverne lige, namjerava od početka rujna uvesti zabranu prošenja novca na ulicama grada. Izmijenit će pravilnik ponašanja gradskih stražara pa će morati kažnjavati osobe koje prose novac. U nekim mjestima Italije, posebno u kojima su načelnici predstavnici Sjeverne lige, već je uvedena zabrana prošenja novca na ulicama. Uvedene su i kazne.
U mjestu Cittadella osobu koja prosi na ulici može se kazniti sa od 25 do 500 eura uz oduzimanje svog novca koji gradski stražari nađu u džepovima osobe koja prosi. Gradonačelnik Verone, također sjevernoligaš, Flavio Tosi, uveo je u travnju ove godine kažnjavanje sa do 500 eura osoba koje beskućnicima u središtu grada donose hranu, pokrivače ili odjeću. Načelnici nekih gradova traže donošenja zakona protiv „reketa prosjaka“. Drže kako iza nekih prosjaka stoji zapravo kriminalna organizacija koja ih iskorištava i ubire njihovu „zaradu“.
Fenomen prošenja na ulicama nije samo rasprostranjen u gradovima talijanskog sjevera, već postoji i na jugu. Ispred jedne trgovine samoposluživanja u Cataniji, na Siciliji, postavljen je plakat na kojem se pozivaju kupci:
- Ne dajte novac ciganima koji prose ispred ulaza, jer zarađuju od 60-80 eura na dan, što je više od zarade talijanskog radnika, a ne plaćaju ni porez.
Na koncu poruke se zahvaljuje kupcima na suradnji. Lokalno glasilo Padove, Corriere del Veneto, u svome uvodniku postavlja pitanje može li se direktivom izbrisati siromaštvo, te naglašava kako osoba može dobrovoljno odlučiti hoće li nekome dati novac ili neće isto kao što se slobodno može odlučiti hoće li se prositi na ulici ili ne. Razvila se polemika.
Direktor Caritasa u Padovi, don Luca Facco, kaže kako je sveto pravo prositi o čemu govori i Biblija. Važno je da osoba koja prosi ne bude agresivna.
- Ne možemo ne primijetiti povećanje broja ekstremno siromašnih osoba. Vidim kako mnogi kupuju odjeću i obuću siromašnima, ili im jednostavno plate kavu. To čine na diskretan način, kaže don Luca.
U Rimu ima pravih prosjaka-kriminalaca, odnosno postoji organizacija koja na parkiralištima pita novce za čuvanje vozila, bez obzira što su parkirališta već na plaćanje. Oni su toliko agresivni da je jedan od njih udario osobu koja mu nije htjela dati novac. Uhićen je i po hitnom postupku izveden pred sud gdje je, zasigurno na preporuku odvjetnika, izjavio kako nije učinio ništa, već samo upozorio osobu kako je parkirala svoj motor preblizu ulazu u ljekarnu. A, tu osobu koja prosjaku nije htjela dati novčić napala je cijela skupina „prosjaka“. Postalo je aktualno pitanje postavljanja granice između osoba koje prose novac jer su stvarno siromašne i onih koji organiziraju prošenje novca kao kriminalni čin iznuđivanja.
>> Prosječna im je plaća 400 eura, ali kako je litra benzina 3 kune, žive bolje nego Hrvati
Ovo nije pojava samo u Italiji,nego u svim EU državama prema zapadu.To se događa i kod nas.Imamo stalni priliv Roma,uglavnom iz Rumunjske .Neki se vraćaju jer su protjerani sa Zapada,a drugi dolaze iz Rumunjske.One babe što prose po ulicama, dovoze i odvoze kombijima.Rekao mi jedan policijski inspektor da ih ima sve više.A i po sredstvima javnog prijevoza ordiniraju i ne treba im karta,kao normalnim ljudima. Nije tako davno je bio prikazan dokumentarac sa BBC-ja kako djeca i maloljetnici Romi u Engleskoj napadaju ljude koji dižu novac na bankomatima i pokušavaju im ga ukrasti.Koliko je to uzelo maha.