Znanstvenici upozoravaju da ulazimo u nepoznat teritorij - sjeverna hemisfera bori se s visokim temperaturama zraka, Europa je pod saharskih udarom, dok se u Kini mjere i do 52 stupnja, piše Daily Mail.
Toplinski valovi diljem planeta postavljaju nove temperaturne rekorde. Vrhunac toplinskog vala koji nam dolazi iz Afrike očekuje se sredinom ovog tjedna, a ovisno o području negdje će se on dogoditi u utorak, a negdje u srijedu ili četvrtak.
Svjetska meteorološka organizacija (WMO) upozorava međutim kako se, iako će se u drugoj polovici tjedna lakše disati, nalazimo tek na početku iznadprosječno toplog perioda koji bi se mogao odužiti sve do sredine kolovoza. Temperature će tako u pojedinim dijelovima mediteranske regije prelaziti 40 stupnjeva Celzijevih više dana za redom.
VEZANI ČLANCI:
Osim toga, serija požara zahvatila je SAD i pojedine dijelove Europe, a u Grčkoj je u doslovce zadnji čas iz kampova za odmor spašeno 1.200 djece nakon što se vatra približila na samo pedesetak metara od stambenih objekata.
Europa je, upozoravaju meteorolozi i klimatolozi, trenutno najbrže zagrijavajući kontinent na svijetu, a na Siciliji i Sardiniji se sutra i preksutra očekuju temperature od čak 48 ili 49 stupnjeva Celzijevih. Prije dvije godine u isto ovo vrijeme pisalo se kako je 2021. do sada najtoplija godina u Europi. A zatim je 2022. bila još toplija. Čini se kako će 2023. ponovno postaviti rekord i tako s trona skinuti lanjsku godinu.
VEZANI ČLANCI:
Tri su glavna razloga ovim toplinskim valovima. Prvi je klimatski fenomen El Nino koji se pojavljuje svakih nekoliko godina, a nastaje kao posljedica promjene klime u tropima. On, istina, ne utječe previše na europski kontinent, ali kada se u obzir uzmu i druga dva razloga – dugotrajno zadržavanje polja visokog tlaka zraka, odnosno anticiklone, nad Europom i povećanje prosječne temperature uzrokovane klimatskim promjenama uzrokovanima od strane ljudi, jasno je kako će i ove godine pasti mnogi rekordi otkako je meteoroloških mjerenja.
U Rimu su temperature u ponedjeljak iznosile 39 stupnjeva, u gradiću Jaenu u južnoj Španjolskoj čak 45, dok se Cipar već danima kuha na više od 40 stupnjeva. Maknemo li se malo iz Europe, točnije u Kinu, tamo je u selu Sanbaou zabilježena najviša ikad izmjerena temperatura u toj zemlji – 52.2 stupnja Celzijeva. Zapad SAD-a, odnosno poznata Dolina smrti u Kaliforniji bila je još toplija – u nedjelju su temperature tamo prešle 53 stupnja, što spada među najviše temperature zabilježene na zemlji uopće u posljednjih 100 godina.
WMO je ovakve vrućine opisao kao "zabrinjavajuće vijesti za planet", dodajući kako ulazimo u neistražen teritorij.
VIDEO Apokaliptične scene dan nakon velikog požara kod Grebaštice
Što če se dogoditi kada sunce završi svoj ciklus visokih aktivnosti vjerojatno zahlađenje sunčevi ciklusi su odavna poznata stvar .o tome se slabo ili nikako govori.