Javnozdravstvena mreža predviđa pedijatrijsku skrb za svu djecu u dobi do sedam godina, nakon čega moraju prijeći k liječniku obiteljske medicine. Siniša Varga zagovara pedijatrijsku skrb za svu školsku djecu i to aktiviranjem školske medicine, koja bi se povezala s pedijatrima.
– U svaku školu planiramo uvesti visokoobrazovanu medicinsku sestru i koja bi u svakodnevnom kontaktu s djecom prepoznavala moguće probleme, ali i sudjelovala u zdravstvenom odgoju – iznosi. Istodobno bi trebalo, kaže, pojačati broj pedijatrijskih specijalizacija, kako bi za četiri godine dobili novih 200-tinjak pedijatara i “pokrili” i školsku djecu.
Školski dispanzeri prošlost
– Pedijatre treba približiti “kućnom pragu” jer roditeljima je važno ima li dijete pedijatrijsku njegu, pa je to svakako važan segment demografske politike – ističe Varga. Skrb pedijatra nije jednako dostupna u RH: ima je 89% predškolske djece, a sve je nedostupnija.
Splitski DZ nije osigurao novac za 9 odobrenih specijalizacija iako neki pedijatri idu u mirovinu
U Splitsko-dalmatinskoj županiji Dom zdravlja nije osigurao novac za devet odobrenih pedijatrijskih specijalizacija, a dio “starih” liječnika odlazi u mirovinu. Brojka od tisuću tamošnje djece bez pedijatara povećat će se.
– Medicinska sestra u školama bio bi korak naprijed, govori splitska pedijatrica dr. Denis Mladinić Vulić, dopredsjednica Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju Hrvatskog liječničkog zbora.
– No, koncept školskih dispanzera napušten je i teže je sada se vraćati na njega, pogotovo jer valja sačuvati sustav pedijatrijske skrbi koji se urušava. Specijalizacija iz obiteljske medicine predviđa samo tri mjeseca pedijatrije, podsjeća.
– Budućnost školske medicine vidimo kroz provođenje preventivnih pregleda i edukacije te provođenja programa cijepljenja, kaže HDZ-ov tehnički ministar Dario Nakić.
– Naš cilj je pojačavanje uloge medicinskih sestara, ponajprije magistara sestrinstva u provedbi mjera školske medicine – poručuje Nakić, dodajući kako će nedostatak 50-ak pedijatara popuniti raspisivanjem novih natječaja dodatnom stimulacijom za rad u nedovoljno razvijenim područjima RH.
Školska bi medicina trebala skrbiti i za studente i srednjoškolce
Ines Strenja Linić
Most smatra da treba povećati broj pedijatara do kraja osnovnoškolskog obrazovanja. – Specijalistima školske medicine treba omogućiti i liječenje srednjoškolaca i studenata izvan mjesta prebivališta. Oni imaju svoje liječnike u mjestima gdje žive, a medicinsku skrb traže na hitnim prijmima u mjestu studiranja – upozorava Ines Strenja Linić.
Specijalizacije – planirati
Pametno se zalaže za očuvanje zdravstvenog standarda u kojem djecu liječe pedijatri. – Specijalizacije iz pedijatrije treba dugoročno planirati, a zdravstveni odgoj, edukaciju i preventivu treba provoditi jačanjem postojećeg sustava školske medicine.