Ratni zločin u kojem je prije 27 godina na području Novske ubijena četveročlana obitelj Grgić, ovih je dana okončan nepravomoćnom presudom. Petorici pripadnika paravojnih srpskih postrojbi sudilo se u odsutnosti jer žive u Srbiji, odnosno BiH. Svakome od njih, vijeće zagrebačkog Županijskog suda pod presjedanjem suca Dražena Kevrića izreklo je kaznu od po 20 godina zatvora. Optuženici su inače ispitani zamolbenim putem i u svojim su obranama nijekali krivnju.
A prema optužnici taj zločin je 19. ožujka 1993. počinila diverzantsko - izviđačka skupina pod zapovjedništvom Jure Šajatovića. U to vrijeme on je bio načelnik obavještajno sigurnosnog organa i zapovjednik izviđačko-diverzantskog odreda 18. korpusa. Osim njega nepravomoćno su osuđeni Milenko Bajić, načelnik organa sigurnosti 54. pješačke brigade, Živko Kragujević, načelnik organa sigurnosti 98. pješačke brigade Srpske vojske Krajine, te Ljubinko Bijelić i Dragan Knežević. Njih su dvojica zajedno s Branislavom Miščevićem krenuli s okupiranog Novskog brda u akciju u Novsku. Maskirali su se u uniforme HV-a, a od oružja su imali škorpione. Oko 18 sati upali su u dom Stjepana Grgića, tadašnjeg dozapovjednika privremene formacije novljanske domobranske satnije. Ubili su njega njegovu suprugu Tomislavu te njihovu djecu Ivana i Anamariju, koja su u to vrijeme imali 9 i 15 godina.
Čim su ušli u dom Grgićevih, počeli su pucati. Stjepan Grgić pogođen je s dva hica u zatiljak, Tomislavi Grgić jedan je hitac ispaljen u čelo, dok je Ivan Grgić pogođen u čelo, a Anamarija Grgić u stražnju stranu vrata. Počinitelji su nakon toga pobjegli u Grgićevom džipu.
Istraga zločina u početku je tapkala u mraku jer se nije znalo tko su počinitelji no zahvaljujući iskazima pojedinih pripadnika izviđačko - diverzantske grupe, doznalo se da iza svega stoji Šajatovića grupa, pa se slučaj pomaknuo s mjesta 2006. kada je službeno otvorena istraga. Koju godinu kasnije uhićen je Miščević. On je 2010. na Županijskom sudu u Sisku osuđen na 20 godina zavora. Ta presuda je pravomoćna i on kaznu izdržava u Lepoglavi, a u ovom postupku je bio svjedok.
Šajatović i ostali nedostupni su hrvatskom pravosuđu, a teško da će Srbija od Hrvatske preuzeti izdržavanje njihove kazne, ako presuda postane nepravomoćna. No ako kojim slučajem netko od njih u međuvremenu po tjeralici negdje bude uhićen te izručen Hrvatskoj imat će pravo tražiti obnovu postupka jer im se sudilo u odsutnosti.
Tzv HR pravosuđe očito pazi da pokreće suđenja samo protiv onih koji nisu dostupni.