Isključivo u liječničkim ordinacijama

Pilula za pobačaj dostupna i na hrvatskom tržištu

pilula
Foto: Reuters/PIXSELL
VL
Autor
Romana Kovačević
19.03.2019.
u 14:07

I ova se vrsta prekida trudnoće provodi isključivo u liječničkim ordinacijama

Neinvazivni medikamentozni prekid trudnoće u svijetu je već dulje prihvaćena praksa, otkad ga je uvela Francuska 1988. U zapadnim se zemljama danas koristi u 60 do 80 posto prekida, dok se u Hrvatskoj zasad primjenjuje samo u riječkom KBC-u od 2015., a malo poslije počeli su i u pulskoj bolnici i privatnim klinikama. No, sada je dostupan na hrvatskom tržištu. Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) odobrila je abortivnu pilulu Mifegyne 200 (mifepriston).

Prethodno je ljeto odobrila tablete Mispregnol 400 (mizoprostol), što zajedno predstavlja kombinaciju za neinvazivni medikamentozni prekid trudnoće, bilo na zahtjev ili u slučaju patološke trudnoće. Takav pobačaj obavlja se u liječničkim ordinacijama, uz liječnički nadzor i preko liječničkog recepta. Prvo se koristi antiprogesteron koji zaustavlja trudnoću, a nakon što se ultrazvučno utvrdi da nema znakova napredovanja trudnoće, žena uzima mizopristol koji dovodi do odstranjivanja ploda uz kontrakcije, objašnjava ginekologinja dr. Jasenka Grujić.

– Medikamentozni je pobačaj bolja opcija, pogotovo za mlade žene koje namjeravaju rađati. Na taj način nema mehaničkog ulaženja instrumentima u maternicu. Istina, kad je mala trudnoća, radi se aspiracija, ali medikamentozni je način u svakom slučaju bolji jer se ne mora ići na proširivanje vrata maternice, koji je čvrst – objašnjava dr. Jasenka Grujić. Činjenica je da ni mnoge bolnice u kojima ginekolozi nisu posegnuli za prizivom savjesti zasad nemaju praksu, osim dviju spomenutih, medikamentoznih pobačaja. – Nisu imali iskustva, morali su pisati zahtjev za interventnim uvozom. U svakom slučaju Hrvatice su zakinute jer im nije dostupan ovaj jednostavniji i sigurniji način pobačaja.

Moja je struka podbacila. Sramota je da javne zdravstvene ustanove koje su ovlaštene raditi pobačaj ne omogućuju ženama u 21. stoljeću sigurnije i manje bolne znanstvene metode – kaže dr. Grujić. Pobačaj se, prema važećem zakonu, smije raditi samo u ovlaštenim ustanovama, a to su bolnice. Međutim, stručnjaci upozoravaju na nelogične statističke podatke o broju pobačaja posljednjih godina koji upućuju na to da se velik broj njih zasigurno obavlja ilegalno, što znači i veći rizik za žene.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije