odbijenica

Pljuska iz Bruxellesa: Zakon o Ini nije u skladu s propisima EU

\'13.10.2011. Zagreb - Odrzana je 155. sjednica Vlade Republike Hrvatske. Jadranka Kosor. Photo: Petar Glebov/PIXSELL\'
Petar Glebov/Pixsell
26.10.2011.
u 12:39

Danas istječe rok za predlaganje zakona jer se zbog raspuštanja Sabora u petak – neće stići izglasati.

Iz Europske komisije potvrđeno je kako nacrt zakona o Ini kojim Vlada želi svima osim državi ograničiti vlasništvo u toj kompaniji na najviše 49 posto dionica u ovom obliku nije u skladu s pravilima EU.

>>"Spremna sam otići i u Bruxelles objasniti prijedlog Zakona o Ini"

Još se može mijenjati?

Hoće li to Vladu spriječiti da ipak zakon predloži danas na sjednici, odgovora na to pitanje iz Banskih dvora nema. Danas je naime i zadnji rok za predlaganje tog zakona, jer je to posljednja sjednica prije raspuštanja Sabora. EU je naime bio i protiv Zakona o ništetnosti, koji je ipak Vlada predložila, no u tom slučaju nije nigdje naglašeno da se zakon protivi pravilima Unije, što u slučaju zakona o Ini stoji. Neki sugovornici bliski Vladi kažu da još uvijek nije jasno postoji li mogućnost da se zakon u nekim dijelovima mijenja kako bi bio u skladu s pravilima EU.

Predlaganje tog zakona Vlada je najavila još u proljeće, no ubrzo i odustala. Ali nakon što je USKOK bivšeg premijera Sanadera osumnjičio da je primio 10 milijuna eura mita kako bi MOL-u prepustio upravljačka prava u Ini, premijerka Kosor je u rujnu poručila kako će se zakon sigurno predložiti. Ipak, to se nije do sada dogodilo, jer se prvo htjelo čuti mišljenje Komisije. A u međuvremenu su uslijedila i pravna mišljenja. Pa se tako prema nekima tvrdi kako mito ne može biti osnova za donošenje zakona jer Sanader nije Ina, niti Hernadi MOL.

Većinski udjel

Također pravno je mišljenje da ovdje Vladu treba gledati kao dioničara, a on se, kao i u svakoj drugoj tvrtki, može obraniti samo putem suda, a ne zakonom. Da je to učinila, Vlada je možda već i mogla suspendirati sporan dioničarski ugovor koji MOL-u daje veća upravljačka prava. I koji je sporniji od samog stjecanja udjela većeg od 51 posto od strane MOL-a, ali koji bi im ipak dao legitimitet ugovora. MOL sada ima oko 47 i pol posto dionica Ine, no u opcijskim dionicama dodatnih 1,6 posto, čime udjel već prelazi 49 posto. A deblokadom trgovanja dionicom Ine, stjecanje dodatnog udjela možda i ne bi bio problem.

Ključne riječi

Komentara 124

UT
utatica
07:15 27.10.2011.

ne kužim kakva je to pljuska, to je mišljenje pa nije jasan naslov. Izgleda da su novinarku u djetinjstvu pljuskali pa joj se jhoš uvijek pričinjaju pljuske ?

TO
Toni50
22:13 26.10.2011.

Šamarčina ponovo nadnaravno iz Bruxellesa: Zakon o Ini nije u skladu s propisima EU....

LI
liburnik
14:10 26.10.2011.

Ovu zelju pod hitno treba DE-ADEZEZIRATI.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije