Ukupno 62 prijedloga amandmana podnijeli su europski zastupnici na rezoluciju Europskog parlamenta o Hrvatskoj i, prema još nije sigurno koji će amandmani biti prihvaćni a koji odbačeni, iz prijedloga se može iščitati nastojanje slovenskih zastupnika da umanje značaj 1. srpnja 2013. kao dogovorenog datuma ulaska Hrvatske u EU, kao i nastojanje rumunjske eurozastupnice da i Hrvatska, poput njezine zemlje, nakon stupanja u članstvo bude pod monitoringom, što je ideja koju snažno dobacuju sve druge zemlje članice EU.
Rezolucija Europskog parlamenta bitan je dokument, ali nije toliko odlučujuća kao posljednje očekivano izvješće o monitoringu koje Europska komisija planira objaviti 21. ožujka i za koje je povjerenik Štefan Fuele u ponedjeljak u samom EP-u rekao da će biti pozitivno. Rezolucija EP-a daleko je manje odlučujuća od zaključaka Europskog vijeća koje bi, kad bi itko ozbiljno predlagao uvođenje monitoringa nakon ulaska Hrvatske u članstvo, bilo najvažnije mjesto za takav prijedlog.
Rumunjska europarlamentarka Monica Luisa Macovei u jednom od svojih 7 amandmana predlaže da se u tekstu rezolucije po prvi put spomene uvođenje mehanizma monitoringa nakon stupanja u punopravno članstvo, ali u Europskom parlamentu neslužbeno se doznaje da su vrlo mali izgledi za prolazak tog amandmana. Macovei je zabrinuta jer je korupcija i dalje ozbiljan problem u Hrvatskoj.
Slovenski europarlamentarac Alojz Peterle, u jednom od brojnih slovenskih amandmana, pokušava promijeniti prvi paragraf u rezoluciji koji kaže da EP očekuje da će 1. srpnja 2013. izraziti dobrodošlicu Hrvatskoj kao 28. članici EU. Peterle predlaže da se iza riječi "1. srpnja 2013." doda nastavak u kojem bi trebalo pisati da će se to dogoditi pod uvjetom da se uspješno dovrši proces ratifikacije.
Slovenski zastupnik Ivo Vajgl predložio je da se u rezoluciji EP-a o Hrvatskoj upozori na netoleranciju koju šire neki predstavnici Crkve. "Neke izjave i aktivnosti Katoličke crkve u Hrvatskoj ne osnažuju europske standarde i poštivanje manjina, dok se neki od najviših crkvenih predstavnika u državi služe jezikom koji otvoreno poziva na netrpeljivost prema LGBT osobama".
Sve predložene amandmane možete pogledati na web stranici Europskog parlamenta.
>> Pusić: 6. veljače stručno i politički definirat ćemo rješenje!
kako se slovenci brinu o našim manjinama--a poznat je slučaj izbrisanih u sloveniji gdje su ljude jednosatvno izbrisali--ne potoje !!!