SUKOB USTAVNIH STRUČNJAKA

Podolnjak prozvao Smerdela, ovaj mu priložio dokaz iz 2002.: 'Blokirao me pa ne mogu vidjeti odgovor'

Branko Smerdel i Robert Podolnjak
Foto: Pixsell
1/5
03.05.2024.
u 16:12

Most je jučer predložio referendumom o tome da zastupnici manjina više ne mogu glasati o imenovanju vlade i donošenju proračuna, ali bi zauzvrat dobili pravo veta na zakone koji se tiču pripadnika manjina. To se nije svidjelo Branku Smerdelu.

Robert Podolnjak, ustavni stručnjak i član Mosta, reagirao je na kritike svog kolege, također ustavnog stručnjaka Branka Smerdela, koji je iznio svoje mišljenje o Mostovom prijedlogu o ustavnopravnom referendumu o manjinama.

Podolnjak na Facebooku piše da su takav prijedlog oblikovali u radu posebnog povjerenstva bivšeg predsjednika Ive Josipovića 2014. godine te tvrdi da se Smerdel s tim prijedlogom složio. "Da zastupnici nacionalnih manjina ne bi smjeli odlučivati o formiranju vlade i proračunu, prof. Smerdel je govorio na javnoj tribini Kluba pravnika grada Zagreba u siječnju 2014.", tvrdi još član Mosta, koji nije trebao dugo čekati na odgovor kolege.

 

Smerdel je otkrio da ga je Podolnjak blokirao na Facebooku, a potom je poručio da je on "još 2002. unaprijed upozoravao da nema i ne može biti ukidanja stečenih prava bez sporazuma". "Niti se grotesknim laičkim tumačenjem može blokirati Ustavni sud", piše ustavni stručnjak, koji je potom kao dokaz dostavio članak Večernjeg lista upravo iz 2002. godine.

Podsjetimo, Most je jučer predložio referendumom o tome da zastupnici manjina više ne mogu glasati o imenovanju vlade i donošenju proračuna, ali bi zauzvrat dobili pravo veta na zakone koji se tiču pripadnika manjina. To se nije svidjelo Smerdelu. "Nečuvena dekonstrukcija iz Mosta! Upozoravam: jednom zajamčena ustavna jamstva manjina ne mogu se na ovaj način oduzeti, niti se može isključiti Ustavni sud, niti propisivati posebne većine koje Ustav ne predviđa", napisao je na Facebooku. 

VEZANI ČLANCI:

Robert Podolnjak pojasnio je Mostov prijedlog: "Zastupnici nacionalnih manjina ne bi imali pravo odlučivanja o formiranju vlada i o donošenju proračuna. Zauzvrat bi zastupnici manjina, kao grupacija, imali pravo veta na sve zakone koji se odnose na prava nacionalnih manjina. Dakle, većina zastupnika manjina imala bi pravo na suspenzivni veto na tu vrstu zakona za koje se posebno zainteresirani. Veto zastupnika manjina Hrvatski bi sabor mogao preglasati isključivo tročetvrtinskom većinom svih zastupnika", rekao je na konferenciji za medije. Riječ je o, tvrde, prijedlogu starom deset godina koji je proizašao iz radne skupine bivšeg predsjednika Ive Josipovića, u čijem su radu sudjelovali profesori ustavnog prava sa svih pravnih fakulteta u Hrvatskoj, uključujući i Podolnjaka.

O reguliranju statusa zastupnika nacionalnih manjina na način na koji je to predloženo, odlučivali bi građani na ustavotvornom referendumu koji bi raspisao Hrvatski sabor. "Svjesni smo da je proces formiranja vlade nakon izbora iznimno politiziran, naročito zbog potencijalnog sudjelovanja zastupnika nacionalnih manjina u formiranju vlade i parlamentarne većine. Drugo, činjenica da zastupnici nacionalnih manjina čine taj presudni jezičac na vagi koji odlučuje tko će činiti većinu, nije dobra ni za njih same", kazao je Podolnjak.

Hrvatska treba razmotriti alternativne modele manjinskog predstavništva, poručuju iz Mosta, s obzirom na to da je kandidatima u 12. izbornoj jedinici potrebno značajno manje glasova za izbor nego kandidatima u prvih 10 jedinica. Što se tiče Ustavnog suda, on se u proces raspisivanja referenduma ne bi niti trebao uključiti, jer zastupnici nacionalnih manjina nemaju ustavni, već zakonski temelj.

FOTO Plenković stigao u Vukovar na novu rundu pregovora: Pogledajte kako su ga dočekali DP-ovci

Branko Smerdel i Robert Podolnjak
1/10

Komentara 42

AN
antikomunist1
16:58 03.05.2024.

Ovdje sve vrvi, kako vidim, od "ustavnih stručnjaka" svih razina, duljina, širina i veličina!

Avatar Grga
Grga
17:05 03.05.2024.

Podolnjak je svoje "odsvirao , tko mu jos vjeruje?

Avatar Maks:
Maks:
17:02 03.05.2024.

Zakon se moze mjenjati samo dvotrecinskom vecinom , Od ovakvih "referenduma stite nas EU i ustavni sud - ne bi bio dozvoljen.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije