Hoće li 2020. biti zadnja godina koju ćemo dočekati uz pucnjavu i eksplozije? Naime, udruga Prijatelji životinja dobila je podršku od pet ministarstava: znanosti i obrazovanja, turizma, zdravstva, gospodarstva, poduzetništva i obrta te poljoprivrede za zabranu upotrebe petardi tijekom cijele godine. A tu inicijativu podržava i ključno Ministarstvo unutarnjih poslova. U MUP-u kažu da su zaprimili zahtjeve udruge Prijatelji životinja oko inicijative za zabranu uporabe pirotehničkih sredstava, s naglaskom na potpunu zabranu uporabe petarda te navode da to, sa stajališta sigurnosti i zaštite života i zdravlja ljudi, njihove imovine i životinja, potpuno podržavaju. No poručili su da do kraja 2019. neće biti promjene zakonskih odredaba i da će rješenje biti vidljivo sljedeće godine kada zakon dođe u javno savjetovanje.
Prodaja od 15. prosinca
A pirotehnička sredstva 2. i 3. kategorije u Hrvatskoj se mogu upotrebljavati od 27. prosinca do 1. siječnja, no njihova prodaja dopuštena je od 15. prosinca, dakle 12 dana prije. No, mnogi koji kupe petarde i slične proizvode prije 27. prosinca ne pridržavaju se zabrane njihova korištenja do tog datuma, pa je tako, primjerice, u Zagrebu već 15. prosinca odjekivala pucnjava razne pirotehnike. A u MUP-u kažu da je prodaja pirotehničkih sredstava dopuštena 12 dana prije nego što je dopuštena njihova upotreba kako bi se izbjegle gužve u dućanima u kojima se ta sredstva prodaju.
Pa tako navode da je Zakonom o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja u razdoblju od 15. prosinca do 1. siječnja dopuštena prodaja na malo pirotehničkih sredstava kategorije F2 i F3, osim petarda i redenika iz kategorije F3, građanima starijima od 18 godina. Ta pirotehnička sredstva, kažu u MUP-u, dopušteno je prodavati samo u prodavaonicama oružja i streljiva i prodavaonicama pirotehničkih sredstava koja imaju dopuštenje MUP-a za navedenu djelatnost. – Vremensko razdoblje u kojem je dopuštena prodaja navedenih pirotehničkih sredstava različito je od vremenskog razdoblja u kojem je dopuštena njihova uporaba iz sigurnosnih razloga, kako bi se izbjegle eventualne gužve u prostorima i oko prostora gdje su smještene eksplozivne tvari i oružje te građanima omogućilo potrebno vrijeme za kupnju – kažu u MUP-u.
Što se pak tiče nezakonite uporabe oružja i pirotehničkih sredstava, navode da su lani utvrđena 24 prekršaja, radi čega je prijavljeno 29 osoba, od čega četiri maloljetne i 25 punoljetnih. U sezoni 2017./2018. zabilježena su 23 prekršaja i prijavljeno je 26 osoba, od čega sedam maloljetnih i 19 punoljetnih. U MUP-u kažu da ne vode podatke o izrečenim novčanim kaznama za te prekršaje. A iznosi novčanih kazna za nepoštivanje odredaba zakona iznose od 1000 do 15.000 kuna za fizičke osobe te od 1000 do 80.000 kuna za pravne osobe. Novčana kazna za pravne osobe i obrtnike koji prodaju pirotehniku djeci mlađoj od 14 godina iznosi od 10.000 do 30.000 kuna. MUP svake godine provodi akciju Mir i dobro, i to od 13. prosinca do 8. siječnja, s ciljem smanjenja broja ozljeda od rukovanja pirotehničkim sredstvima. Tijekom prošlogodišnje akcije od posljedica korištenja pirotehničkih i drugih eksplozivnih sredstava ukupno su ozlijeđene 23 osobe.
Oštećene četiri kuće
Pritom je sedam osoba teško tjelesno ozlijeđeno, a 16 osoba lakše. Najmlađa osoba koja je od eksplozije pirotehničkog sredstva u ruci zadobila tjelesne ozljede imala je samo četiri godine. Uslijed nezakonite uporabe vatrenog oružja došlo je do oštećenja četiri kuće, tri automobila i 21 drugog objekta. Lani je za akcije Mir i dobro oduzet 41 komad oružja, 2121 komad streljiva raznih kalibara, sedam komada eksplozivnih sredstava te 394 komada raznih pirotehničkih sredstava.
Nist protiv.