Policajci s fotoaparatima u rukama raširili su se u srijedu po zgradi baranjske Općine Darda. Istražuju, kako smo doznali, ratne zločine. Pod zgradom, sumnjaju istražitelji, postoje “navodno neki bunari”. Fotografirali su i evidentirali doslovce svaku prostoriju, a mjerili su čak i prozore. Sve je obavijeno velom tajne jer su tajni i izvidi. Poznato je kako je na toj adresi prije rata i za okupacije Baranje bila zgrada tadašnje milicije, a u podrumu zatvor.
– Najveća je to ludost koju sam jutros čuo, da dolazi policija mjeriti prostorije u kojima su nekad bili zatvorenici. Nikada prije nisu bili s tim povodom. Nestalo je 65 osoba u Dardi za rata, ništa se o njima ne zna, a oni dođu 2017., što reći? – začuđen je, pa i ljutit bio Anto Vukoja, načelnik Darde koji je na tom radnom mjestu još od 2005. Ne postoje, uvjeren je on, nikakvi bunari.
– Prije rata tu je bila milicija, ja sam 1989. bio u rezervnom sastavu. Gdje su bunari, nemam pojma! – nastavlja on.
Prošlo je, dodaje, 26 godina od početka rata pa su “mnogi počinitelji ratnih zločina već i pomrli”. Što se točno istražuje u općinskoj zgradi, nismo službeno mogli saznati ni u Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku ni u PU osječko-baranjskoj. Poručeno nam je samo kako je riječ o “starim predmetima za koje se rade nove provjere”.
Inače, za zločine u okupiranoj Baranji podignuta je još 2004. optužnica protiv čak 58 osoba. Teretilo ih se za nezakonita privođenja, zlostavljanja i premlaćivanja Hrvata i Mađara, zbog čega ih je nekolicina izgubila i život. Pojedincima se za ta zvjerstva sudilo i u Republici Srbiji, dok su nekima optužbe za ratni zločin prekvalificirane u oružanu pobunu. U toj je optužnici bilo i ime Milenka Marića, koji je u siječnju izručen Hrvatskoj iz Londona temeljem europskog uhidbenog naloga i nalazi se u zatvoru u Osijeku. Upravo bi njegovo izručenje, neslužbeno doznajemo, moglo biti povod novih izvida. Ostaje pak nejasno koja je poveznica s bivšom zgradom milicije u Dardi s obzirom na to da se njega tereti za zlostavljanja u stanici milicije u Belom Manastiru.
>> Dogovoreno 3 milijuna eura za razminiranje iz fondova Europske unije
Kosovska komisija za nestale ustvrdila je nakon kopanja na više mjesta po srbiji da , nad masovne grobnice izgradjene su višekatnice i autoputevi, podvoznjaci ili nadvoznjaci ili slične gradjevinske konstrukcije kako bi iztraziteljima onomogucavalo detaljno istraživanje nestalih civila