Unatoč samodopadnim hvalospjevima županijske vlasti o tome kako je Bjelovarsko-bilogorska županija prva u Hrvatskoj ustrojila županijski Zavod za hitnu medicinu, sama provedba reorganizacije hitne medicinske pomoći pokazuje da je riječ o ishitrenoj političkoj odluci na koju zdravstveni radnici, dakle struka, ni izbliza nisu bili spremni.
Nema edukacije
Vrlo zorno je to potvrdila javna tribina na kojoj je 50-ak liječnika i medicinskih tehničara primarne zdravstvene zaštite iznijelo brojne nedoumice i nezadovoljstvo provedbom reorganizacije. Nažalost, tek sada je postalo jasno da se u cijeli projekt krenulo nepripremljeno i bez neophodnih edukacija, što za rezultat sada ima zbunjenost i nesnalaženje kako pacijenata tako i samih zdravstvenih djelatnika.
– Za pacijente je najveći problem to što ne znaju na koji način mogu ostvariti pravo na hitnu medicinsku skrb, dok je za zdravstvene djelatnike problem to što rade u uvjetima koji ne zadovoljavaju ni one minimalne propisane važećim pravilnicima – potvrdio je dr. Mario Malnar, dopredsjednik Hrvatske liječničke komore, dodajući da je u ovom slučaju odgovornost na lokalnoj samoupravi koja je na "horuk" željela uknjižiti političke poene gurajući ustroj novog Zavoda i prije nego su ispunjeni svi neophodni preduvjeti. Da je Malnar u pravu dalo se zaključiti i iz tumačenja Stjepana Matoša, v.d. ravnatelja novoosnovanog županijskog Zavoda, koji je potvrdio da Zavod još uvijek ne raspolaže svom potrebnom opremom čije se kompletiranje očekuje do kraja godine. Tvrdnju o preuranjenosti ustroja Zavoda potvrđuje i činjenica da je edukacija dispečera, čija je uloga od velike važnosti za kvalitetno funkcioniranje novog ustroja planirana tek za rujan. Prema iskustvu stečenom u ova tri tjedna, koliko funkcionira novi ustroj, najviše problema pokazalo se u radu Centra opće medicine, koji je osnovan s jasnim ciljem da funkcionira kao rasterećenje Hitne medicinske službe.
Svi ispaštaju
U praksi se pokazalo da se isprepliću poslovi i ingerencije liječnika u COM-u i onih u hitnoj, zbog čega ispaštaju pacijenti, ali i liječnici koji za svoj rad još uvijek nemaju potpisane ugovore te dio poslova obavljaju, a da ni ne znaju hoće li im i koliko biti plaćeni. Zbog nastalih problema nezadovoljni liječnici predlagali su čak i uvođenje moratorija na daljnju provedbu reorganizacije, no od toga ipak neće biti ništa jer sada se jednostavno natrag više ne može.
Ne znaju o čemu se radi. To je dobra stvar i samo nastavite. U Koprivnici imamo takvu organizaciju i savršeno funkcionira. Budi strpljivi i istrajni a pacijenti će osjetiti blagodati. Ne mjesatje politiku u svoju butigu to je sada pogrešno.