Traže referendum o pobačaju

Poljaci ogorčeni: Nakon Ize više ni jedna žena ne smije ovako umrijeti

People protest after a death of Izabela, a 30-year-old woman in the 22nd week of pregnancy with activists saying she could still be alive if the abortion law wouldn't be so strict in Warsaw
Foto: DAWID ZUCHOWICZ
1/3
08.11.2021.
u 06:24

I njezino je srce kucalo, jedan je od slogana na transparentima na ulicama poljskih gradova

Ni jedna više – mimohod za Izu - glasila je parola prosvjeda na kojima su tisuće ljudi proteklog vikenda izišle na ulice gradova diljem Poljske.

Iza je tridesetogodišnja Izabela S. koja je prije mjesec dana umrla u bolnici u Pszczyni na jugu Poljske od trovanja krvi. Njezina užasna priča, koju je tek prošli tjedan objavila odvjetnica obitelji, najbolje je svjedočanstvo besmislenosti strogih zakona protiv pobačaja konzervativne vlade u Poljskoj.

Izabela je u 22. tjednu trudnoće dovedena u bolnicu jer je gubila plodnu vodu. Njezine SMS poruke majci svjedoče o ozbiljnosti situacije: “Liječnici ništa ne mogu učiniti. Čekaju smrt djeteta ili da se nešto počne događati, inače se bojim sepse. Srce ploda mora prestati kucati ili mora početi nešto drugo (spontani pobačaj)”.

I prijašnji ultrazvuk pokazivao je više malformacija fetusa. Međutim, liječnici su odbili okončati trudnoću jer je fetusu kucalo srce. Kada se pokazalo da su otkucaji srca stali, liječnici su odlučili Izabeli napraviti carski rez, no i Izabelino srce stalo je na putu u operacijsku dvoranu gdje joj trebao biti izvađen mrtav fetus.

Foto: DAWID ZUCHOWICZ

Umrla je unatoč pokušajima reanimacije. Nakon što su objavljeni detalji te tragedije, u cijeloj Poljskoj došlo je do erupcije gnjeva protiv vlade konzervativne stranke PiS. Prosvjedi su održani u Varšavi, Gdanjsku i Wroclawu te u više od 70 drugih gradova diljem zemlje.

Mimohod šutnje održan je i u Pszczyni gdje je trudnica umrla. “I njezino je srce kucalo”, jedan je od slogana na transparentima. Presuda poljskog Ustavnog suda da abortus na temelju deformacije ploda nije u skladu s ustavom stupila je na snagu u siječnju, nakon čega je došlo do gotovo potpune zabrane pobačaja i velikih prosvjeda.

Ovaj slučaj imat će i europski epilog: u četvrtak će se time baviti i Europski parlament. Poljske aktivistice za ženska prava nadaju se da će taj slučaj dovesti do referenduma.

>> VIDEO Drama u centru Šibenika: Urušila se kuća, dio pao na susjedni kafić

Komentara 25

KA
kripto.apologet
08:59 08.11.2021.

Uopće ne čudi da većina komentatora na desničarskom portalu likuje nad nepotrebnom i mučnom smrću drugotne.

SL
slavenZadravec
07:44 08.11.2021.

Monstruozno da fetus ima zakonsku prednost u odnosu na ženu u čijem se tijelu nalazi. Znam da se liječnici boje prekršiti taj izopačeni zakon, ali ovako pustiti ženu da umre??!? Valjda sada i članovi raznih "Hod za život" pokreta vide da ustvari sudjeluju u Hodu protiv žena.

KA
kripto.apologet
08:59 08.11.2021.

Uopće ne čudi da većina komentatora na desničarskom portalu likuje nad nepotrebnom i mučnom smrću drugotne.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije