povjesni posjet

Poljski katolici i ruski pravoslavci pružaju si 'ruku pomirenja'

'Russian Orthodox Patriarch Kirill (L) and Patriarch of Poland, Sawa, (R) talk to the journalists on August 16 at the airport in Warsaw. Kirill pays a four-day official visit to Poland. /AFP PHOTO/JAN
'JANEK SKARZYNSKI'
19.08.2012.
u 11:14

Poziv koji je potpisan između predsjednika Poljske biskupske konferencije nadbiskup Jozef Michalik i patrijarh Moskve i cijele Rusije Kiril u Varšavi pripreman je tri godine

Obraćamo se našim vjernicima kako bi molili za oprost zbog šteta, nepravda i svih zala koja su obostrano nanesena tijekom stoljeća, stoji u pozivu koji su potpisali predsjednik Poljske biskupske konferencije nadbiskup Jozef Michalik i patrijarh Moskve i cijele Rusije Kiril u Varšavi. To je prvi takav poziv potpisan između dvije crkve, a pripreman je tri godine.

Ističe se kako “oproštanje, pomirenje i dijalog” mogu ozdraviti “rane prošlosti” i dva naroda i dvije crkve “uputiti putovima duhovne i materijalne obnove”. Pozivaju se vjernici na obostrani oprost.

Potpisivanje zajedničke izjave poljske Katoličke crkve i Ruske pravoslavne crkve ključni je čin trodnevnog povijesnog posjeta patrijarha Ruske pravoslavne crkve Kirila Poljskoj. Činu potpisivanja prisustvovao je i krakowski nadbiskup kardinal Stanislaw Dziwisz, dugogodišnji osobni tajnik pape Ivana Pavla II., koji je želio pohoditi Moskvu. To je ujedno bio prvi pohod jednog patrijarha Ruske pravoslavne crkve Poljskoj.

Neprijeteljstvo između poljskih katolika i ruskih pravoslavaca ima povijesne korijene, a oni su negativno utjecali i na odnose između dvije države, kao i na činjenicu da poljski papa, Ivan Pavao II., zbog tih sučeljavanja nije mogao pohoditi Moskvu. Među slavenima, možda jedino između hrvatskih katolika i srpskih pravoslavaca postiji slična povijesna sučeljavanja.

Da bi se izliječile rane prošlosti, valja poduzeti put dijaloga, a grijeh, ljudske slabosti te egoizam i politički pritisci samo nas udaljavaju, te otvaraju stara neprijateljstva, čega je podijeljenost kršćanskih crkvi očiti znak, stoji u zajedničkoj poruci poljskih katolika i ruskih pravoslavaca, te se naglašava kako su podijele protivne Kristovoj želji i kako je to skandal zbog čega treba “poduzeti daljnje napore na putu jedinstva”.

Zbog toga “treba njegovati bratski dijalog koji vodi k pomirenju, a pretpostavlja spremnost na opraštanje uvreda i podnesene nepravde”, pa se pozivaju vjernici da si “međusobno pruže ruku pomirenja i oproštenja za nepravde”. Oprostiti ne znači zaboraviti, već znači odreći se osvete i mržnje kako bi se izgradila budućnost mira.

U poruci se govori i o sadašnjem trenutku izgradnje društva koje je sve više prožeto ravnodušnošću i sekularizmom. Povijesna poljsko-ruska poruka trebala bi, prema ocijeni Vatikana, a potpisivanju je prisustvovao i apustolski nincij u Varšavi mons. Celestino Migliore, pridonijeti općem poboljšanju odnosa i daljnjem približavanju Katoličke i Pravoslavne crkve.

Komentara 9

LO
lojtra1
12:53 19.08.2012.

Dobro je da su si oprostili "obostrano" kako poljaci više ne bi išli ubijati tisuće i tisuće ljudi po rusiji.

KO
KOMEРСАНТ
13:12 19.08.2012.

Ovo su im Ruci porucili , ovo je poslednji put da ste koristili svoju teritoriju (tamo neke stitove) protiv Svete Rusije, jos jedan pokusaj i Poljske nec biti ! to je ta poruka u prevodu ! To Nemci najbolje znajuznaju ! a i oni su zavisni o Ruskim energentima te velikom trzistu najvece drzave Evrope i sveta ( citav kontinent ). Zato Nemci malo malo duvaju na istu stranu gde i Rusija, ne intervenisu u Libiji , ogradjuju se u vecoj ili manjoj meri od nekih zapadnih akcija. Znaju Nemci da su jednom nahuskani na Rusiju , a naivni Poljaci izgleda da nisu svesni koga imaju za susede.

OB
-obrisani-
11:49 19.08.2012.

Sad ce im doci kojekakvi Puhovski i anglo-judofili pa ce sav taj rad izbrisati.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije