Dan prije obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine članovi Udruge Vukovarske majke i Saveza zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja već tradicionalno su na svaki spomenik na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata položili ruže. Među onima koji su položili ruže je i Matija Kušić koja 30 godina traga za posmrtnim ostacima svoga supruga. Prema njenim riječima njen suprug je ubijen u vukovarskom prigradskom naselju Sotin, a zna i tko ga je ubio.
- Ubio ga je čovjek koji je dolazio prije rata u našu kuću i jeo i pio s nama. Prije osam godina on je rekao da ga je ubio, a tada je rekao i da je tijelo moga supruga ostavio na mjestu gdje ga je ubio. Od tada mi više nemamo nikakvih novih informacija. Sve ove godine tapkamo u mraku, a samo mi znamo kako nam je i kako živimo sve ove godine. Ustajemo i liježemo s mišlju hoćemo li pronaći ikada njihove posmrtne ostatke ili nećemo - rekla je Kušić.
Na Memorijalnom groblju je bila i predsjednica Udruge Vukovarske majke Manda Patko koja je rekla kako je između dvije obljetnice pronađeno samo jedno tijelo.
- Pronađeno je jedno tijelo ali zadovoljni smo koliko se radi. Jedna osoba je i umrla u Zagrebu, inače član naše udruge, a koja je umrla a da nije prošao posmrtne ostatke svoga sina. Sve to je jako teško i bolno - rekla je Patka.
Predsjednica Saveza zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir potvrdila je da se operativno potraga za nestalima obavlja stalno pa tako i da se radi i u vrijeme Dana sjećanja na žrtvu Vukovara.
- Sve to ulijeva nadu i svi čekamo da se otvori “Pandorina kutija“ i krenu rješavati konkretni slučajevi. Najveći problem je nedostatak informacija. Smatramo kako bi se puno toga moglo saznati iz arhiva JNA, gdje je sve zabilježeno, a činjenica je i da dio građana Vukovara koji znaju neke informacije o njima šuti - rekla je Alvir.
Dodala je i kako se kroz sudske postupke puno toga doznalo iz arhiva gardijskih brigada JNA koje su bile na području Vukovara i Hrvatske tijekom rata. Posebno je ukazala na suđenje Slobodanu Miloševiću u Haagu rekavši kako je on tijekom suđenja iznosio brojne detalje iz obrane Vukovara što sve ukazuje na postojanje arhiva.
Prema službenim podacima na području Vukovara traga se za 386 nestalih osoba dok se na popisu nestalih u Hrvatskoj nalazi 1853 osoba.
Video - Memorijalno groblje u Vukovaru
Ubio ga je čovjek koji je dolazio prije rata u našu kuću i jeo i pio s nama. Prije osam godina on je rekao da ga je ubio, a tada je rekao i da je tijelo moga supruga ostavio na mjestu gdje ga je ubio. I nema imena ni prezimena tog zlocinca koji je svoj zlocin priznao i sigurno se njime i hvalio i ponosio. Da je kojim sluvajem netko ma zidu ispisao," ubi sr...na i isti se otkrio, svi bi znali tko je, odakle je, tko su mu pretci i sve bi se lijevo obojene stranke tj partije digle na sve cetri a o " novostima " ne treba zrositi rijeci. Ime gospodo, ime zlocinca ovog zlocina kao i imena svih onih koji su cinili ovakva i slicna zlocinacka djela. Listu branitelja ste znali objaviti ali liste onih zbog kojih je doslo do liste branitelja ne smijete objaviti jer nemate muda. Mudonje.