Mirovna konferencija u Ženevi

Posljednja prilika za Siriju

A screenshot of a man referred to by his nom de guerre as 'Ukashah al-Iraqi' is seen in this image taken from an undated video. The video published on January 24, 2016 by the media centre of Islamic State purported to show images and last statements of ni
Foto: Reuters/PIXSELL
1/4
30.01.2016.
u 08:00

Na pregovore nisu pozvani ni Iran ni Kurdi, iako na terenu imaju vrlo veliki utjecaj, čime se uspješnost konferencije unaprijed dovodi u pitanje

Danas u Ženevi počinje mirovna konferencija o Siriji koja bi napokon trebala donijeti kakvo-takvo rješenje i okončanje petogodišnjeg rata u kojemu su stradale stotine tisuća ljudi, sukoba tijekom kojega je iz svojih domova protjerano gotovo deset milijuna osoba. Ovaj, treći pokušaj mirovnih pregovora u Ženevi složeniji je i teži nego svi pregovori do sada. Iz jednog vrlo jednostavnog razloga. Broj sudionika, strana uključenih u krvavu sirijsku kupku, puno je veći nego prije.

Drugačije okolnosti

Kada se početkom 2014. godine u Ženevi održavao drugi sirijski mirovni sastanak, situacija na terenu bila je znatno jednostavnija nego danas. U to vrijeme ISIL je bio samo jedna od frakcija pobunjeničkih snaga u Siriji, Islamski kalifat nikome nije bio ni u primisli. Rusija nije bila prisutna na sirijskoj bojišnici, intervencija Irana bila je ograničena na pružanje logističke i vrlo ograničene vojne pomoći Assadovu režimu. S druge strane, Saudijska Arabija i Katar ograničavale su svoju financijsku pomoć pobunjenicima u Siriji, nad kojima je dominaciju u to vrijeme imala relativno sekularna Slobodna sirijska vojska. Turska i Rusija bile su u vrlo prisnim odnosima, Irak je bio velikim dijelom pod kontrolom vlade u Bagdadu...

Dvije godine poslije, situacija je potpuno drugačija. Sirijska bojišnica izuzetno je komplicirana, a svoje snage na tom području, uz razne frakcije Sirijaca, imaju i Iranci, Saudijci, Hezbollah, Kurdi, Iračka vojska, nekoliko različitih frakcija islamskih ekstremista... Zrakom vladaju Rusi i Amerikanci, čiji se zrakoplovi izbjegavaju na nebu iznad Sirije.

Razgovori u Ženevi, koje je inicirao UN-ov izaslanik Staffan de Mistura, tako su možda i posljednja mogućnost za zaustavljanje te spirale nasilja i smrti u kojoj je sada već pomalo i teško razabrati tko protiv koga ratuje i s kojim ciljem.

Otvorena pitanja

Cijeli je niz pitanja koje će trebati riješiti prije nego li pregovori uopće počnu. Jedno od njih je i pozicija glavnog pregovarača sirijske opozicije za što je imenovan Mohammed Alloush, politički vođa Jaish-al-Islama (vojske islama), skupine koju i Rusija i Assadova sirijska vlada drže terorističkom organizacijom. Tu je i pitanje Irana koji nije pozvan u Ženevu, no bez koga se nikakav dogovor neće moći postići. Naime, Iran ne samo da ima vrlo jake i velike specijalne postrojbe u Siriji, već ima izravan utjecaj na Hezbollah i šiitske dobrovoljce. Slično je i s Kurdima čije sudjelovanje koči Turska. Još je upitno tko će sve sudjelovati na konferenciji, no tu su SAD, Rusija, nekoliko sirijskih frakcija, Assadov režim, Saudisjka Arabija...

Staffan de Mistura kao organizator i inicijator mirovne konferencije koja bi, procjenjuje se, mogla potrajati oko šest mjeseci, ne uvjetuje sada razgovore ničim. Ne traži se ništa, bitno je samo početi razgovarati.

Delegacije svih strana koje sudjeluju u konferenciji povezuje, barem deklarativno, samo jedno – osuda ISIL-a i zločinačke tvorevine Islamskog kalifata. Osuda različite jačine i iskrenosti. 

>> Sirijska vojska osvojila još jedan strateški grad koji je bio u rukama pobunjenika

Komentara 15

UM
umnjak
08:16 30.01.2016.

Nema Kurda, jedinog naroda s mudima na terenu, nema nista od ovog.

Avatar lvan12
lvan12
10:11 30.01.2016.

I da, ovi "razgovori" su posljednja prilika za turke i saudijce, jer stanje na terenu im neide u korist! Sirijska vojska sprema oslobađanje Al baba istočno od Alepa, dok Kurdi pod SDF-om spremaju oslobadjanje Manjiba, izmedju ta dva grada je cistina i M4 autoput s kojima se ISILovci odsjecaju od Turske! Turci prijete da nece tolerirati Kurde zapadno od Eufrata, a Rusi dovlače Iskandere (taktičko nuklearno oružje dometa do 5000km) u Južnu Osetiju i protupodmorničke brodove pred Siriju... Pa da vidimo hoće li se išta usuditi.

Avatar lvan12
lvan12
10:00 30.01.2016.

Pregovori u kojima turska i saudijska arabija uvjetuju tko će doći a tko neće, gdje se "oporba" sastavlja u glavnom gradu financijera terorizma ryadhu... Gdje cak ni od amerikanaca osnovane sirijske demokratske snage (SDF) nisu pozvane jer ih tvore kurdi. Totalni teatar apsurda. Zalosno je na sto je UN spao... A i sva sreca da je situacija na terenu drugacija i da Sirijcima i Kurdima takvi pregovori i netrebaju, vec samo vremena da nastave oslobadjati dio po dio svoje zemlje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije