Više od 10 tisuća preživjelih Srebreničana, građana iz drugih gradova BiH i susjednih zemalja te brojna politička i diplomatska izaslanstva nazočili su jučer središnjoj komemoraciji u povodu obilježavanja 19. obljetnice genocida u Srebrenici. Tužno kao i prijašnjih godina, uz plač, jecaje i uzdahe rodbine, obavljen je i islamski vjerski pogreb 175 identificiranih žrtava, uključujući 13 malodobnika. Time se broj pokopanih Srebreničana u Memorijalnom centru Potočari popeo na 6241. Najmlađa žrtva koja je jučer pokopana u Potočarima dječak je Senad Beganović koji je imao 14 godina kada je ubijen, a njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u četiri različite masovne grobnice. Najstarija žrtva koja je identificirana i pokopana u Potočarima jest Hurem Begović rođen 1916. godine.
Političko čelništvo entiteta Republika Srpska i dalje negira da je u Srebrenici počinjen genocid, iako je ovaj ratni zločin upravo tako okarakterizirao Međunarodni sud pravde u sporu koji je država BiH vodila protiv Srbije. Srpski političari i dio javnosti u RS-u tvrde i da je preuveličan broj od 8000 žrtava te da su mnogi poginuli u borbi.
Koliko je različit odnos prema srebreničkoj tragediji u samoj BiH, svjedoči i podatak da je u jednom entitetu, Federaciji BiH jučer bio dan žalost, a u drugom, RS-u, nije. I na samoj komemoraciji i pogrebu u Potočarima bili su hrvatski i bošnjački član Predsjedništva BiH, Željko Komšić i Bakir Izetbegović, ali ne i njihov srpski kolega, Nebojša Radmanović.
U Potočarima je jučer moglo biti pokopano još više od 300 identificiranih žrtava, ali njihove obitelji ne žele ih pokopati dok ne bude pronađeno više posmrtnih ostataka. Veliki problem u pronalasku i identifikaciji žrtava genocida u Srebrenici predstavlja činjenica da su u cilju prikrivanja zločina tijela nakon rata građevinskim strojevima i kamionima masovno prebacivana s jedne na drugu lokaciju. Tako su posmrtni ostaci žrtava razbacani u više primarnih i sekundarnih masovnih grobnica, od kojih mnoge još nisu ni otkrivene. U do sada otkrivenih više desetaka masovnih grobnica u istočnoj Bosni pronađeno je relativno malo kompletnih kostura žrtava, dok je od nekih žrtava pronađena samo po jedna ili dvije koščice. Istražitelji strahuju da kosti mnogih žrtava nikada neće biti pronađene i da identificirani posmrtni ostaci neće biti kompletirani. Sve to srebreničku tragediju čini još većom i težom.
Reis-ul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović, koji je predvodio vjerski obred u Potočarima, kazao je da „zlo oličeno u genocidu još nije prevladano“ i da neće biti dok ne bude pokajanja.
– Do tada moramo o zlu govoriti, na njega ukazivati i upirati prstom na njegove protagoniste. Pozivam ljude u BiH da odbace veličanje zločinaca i poricanje zločina. Nikakva im to dobra ni sreće ne donosi. Umjesto takvih djela, koja prkose svakome ljudskom dostojanstvu i demonstriraju civilizacijsku sramotu, pomozimo da se dostigne pravda i da žrtve prožive dostojanstven život, kazao je Kavazović.
alore . , ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, daj ne budali