Ukupno je prošlog tjedna prema sezonski prilagođenim podacima podneseno 3,839 milijuna zahtjeva za isplatom naknade za nezaposlenost, objavila je u četvrtak američka vlada.
Time je od sredine ožujka broj nezaposlenih narastao na oko 30 milijuna, što približno odgovora 18,4 posto radno sposobnog stanovništva SAD-a. Premda je u prošlom tjednu podneseno manje zahtjeva nego u tjednu ranije, kada je isplatu naknade zatražilo 4,442 milijuna Amerikanaca, razmjeri otpuštanja i dalje su na razinama kakve su prije samo nekoliko mjeseci bili nezamislive.
U zadnjem tjednu ožujka naknadu je zatražilo rekordnih 6,867 milijuna građana SAD-a, podsjeća Reuters.
“Broj otpuštenih radnika ostat će vjerojatno visok još neko vrijeme, budući da se slabija potražnja prelijeva i na sektore koji u početku nisu bili izravno pogođeni mjerama prekida poslovanja", tumači Andrew Hollenhorst, ekonomist u Citigroupu.
Raspoloživi podaci upućuju na zaključak da bi stopa nezaposlenosti u travnju mogla premašiti 15 posto.
Ekonomisti smatraju da stopa ipak neće biti tako visoka s obzirom na prirodu radnih mjesta izgubljenih zbog karantene. Podsjećaju da je vlada omogućila isplatu naknade i građanima koji su privremeno ostali bez posla zbog razloga povezanih s Covid-19. Tako zahtjev mogu podnijeti i oni koji su u karanteni i čekaju da se vrate na posao, kao i oni koji su prestali raditi zbog rizika izloženosti ili zaraze ili zbog skrbi za člana obitelji.
Ured za statistiku o zaposlenosti pri ministarstvu rada, koji objavljuje izvješće o zapošljavanju i nezaposlenosti, smatra nezaposlenima one građane koji nemaju posao, aktivno su ga tražili u protekla četiri tjedna i trenutno su raspoloživi za rad, podsjeća Reuters.
Miroslav P: Kao u svemu u zivotu nista nije perfektno tako ni USA. SSSR je davno propao, bas zato sto su bili socialisticka zemlja. Sto to znaci? To znaci izmedju ostalog da lijencine i nesposobne netko treba suportirati, a onda to ugusi marljive i sposobne jer nisu spremni na dodatni napor. Kuba bas nikome nije uzor. Na Zapadu postoji idividualna odgovornost, ne kao u bivsim socialistickim zemljama ukljucujuci Hrvatskou, nitko nije odgovoran. Gospodine Miroslave, ne mozete trositi vise nego imate, eventualno sve dodje na naplatu. U Hrvatskoj nazalost socialisticko ponasanje i mentalitet traju.