U Hrvatskoj je proteklih tjedana bilo tek nekoliko slučajeva, a danas je bilo 11 novozaraženih. I bit će ih još.
- Svih 11 slučajeva su pojedinačni slučajevi povezani s dolascima iz nama susjedne zemlje u kojoj je povećan broj novooboljelih. Tako da ne bih govorio o drugome valu. S druge strane imamo pandemiju u zemljama Južne Amerike u kojoj je ovo sezona respiratornih infekcija, u ovo vrijeme na južnoj polici imamo sezonu gripe što je ove godine koincidiralo s epidemijom Covida 19. Sada treba vidjeti kako će se tamo razvijati situacija, ali ja još ne bih govorio o drugome valu - rekao je izv. prof. dr sc. Ivan Puljiz u HRT-ovoj emisiji Otvoreno.
Ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije Prim. dr. sc. Željka Karin je potvrdila da su njihovi novooboljeli došli iz BiH i Srbije, a otkrila je i da ima još novozaraženih:
- Obrađuju se njihovi kontakti, prvo njihove obitelji a potom i širi kontakti. Vrše se testiranja i svi kontakti su stavljeni u samoizolaciju. Ovisno o rezultatima vidjet ćemo što dalje. Baš večeras smo dobili rezultate o nekoliko zaraženih u obiteljima oboljelih.
- Osjeti se jedno opuštanje i to je razumljivo na neki način nakon dana dobrih rezultata. To je ljudski. No ne treba izgubiti iz vida da nitko nije proglasio kraj epidemije, pandemija je u svijetu u svom zenitu. To ljudima treba stalno ponavljati kao i nužnost nastavljanja poštivanja epidemioloških mjera - rekao je prof. dr. sc. Domagoj Drenjančević, voditelj Zavoda za kliničku mikrobiologiju i bolničke infekcije KBC Osijek.
Da su se građani previše opustili, smatra epidemiolog Bernard Kaić. Kaže da se mjere popuštaju i u drugim zemljama Europske unije, no tamo se i dalje strogo poštuju mjere opreza.
- Drži se razmak, nose se maske. Dok kod nas, naročito posljednja dva tjedan, čini se da su ljudi sve to zaboravili, istaknuo je Kaić istaknuvši pritom važnost nadzora provođenja nadzora - ističe Kaić za HRT i dodaje da sve preporuke imaju svoju svrhu.
Očito je zbog izbornih ambicija ukinuta potpuna kontrola ulazaka građana s hrvatskim putovnicama iz zaraženih dijelova Europe (prvo Švedska, pa zatim Srbija i danas BeHa). To je štetno za cijelo društvo, donosi ogromne troškove liječenja i uništava fondove zdravstva. "Stručnjaci" su sada na izbornim listama i samo ih to zanima. Jako brzo stižu posljedice očitog skidanja i zanemarivanja zaštitnih mjera prilikom prolaska granice, a uzrok je samo jedan, kako kaže Beroš, to je virus. Razumno je odmah uvesti mjere granične kontrole prema kritičnim područjima, ovo nema nikakvog smisla i prelazi u ozbiljno zanemarivanje i čini ogromnu štetu našoj turističkoj industriji.