Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa dužnosnika danas je većinom glasova odlučilo pokrenuti postupke protiv premijera Andreja Plenkovića te potpredsjednika Sabora i prvog čovjeka Mosta Bože Petrova, vezano uz njihovo postupanje u vrijeme izrade Zakona o izvanrednoj upravi u društvima od sistemskog značaja, tzv. Lex Agrokor.
U predmetu protiv Plenkovića Povjerenstvo je postupalo po dvijema prijavama koje su premijera teretile za sukob interesa na temelju činjenice da je u radu neformalne skupine koja je radila na Zakonu sudjelovao i odvjetnik Boris Šavorić, Plenkovićev školski kolega, koji je zajedno s drugim članovima skupine koja se sama prozvala Borgom nakon stupanja na snagu Lex Agrokora bio angažiran kao "podizvođač" tvrtke Alix Partners, vanjskog savjetnika za restrukturiranje.
Kakve su veze između Plenkovića i Šavorića Povjerenstvo neće propitivati, jer je poklonilo vjeru iskazu koji je Ante Ramljak navodno dao USKOK-ovim istražiteljima, a koji je objavljen u medijima i nikad demantiran. Ramljak je tamo, po medijskim izvješćima, posvjedočio da je kao izvanredni povjerenik Šavorića osobno predložio u neformalnu radnu skupinu, što je Povjerenstvo ocijenilo dostatnim za zaključak kako nema elemenata za tvrdnje ointeresnoj povezanosti premijera s odvjetnikom. Zaključili su i kako se ne može utvrditi da je Plenković znao da će isti ljudi koji su pisali zakon kasnije biti angažirani u restrukturiranju koncerna, a postupak su pokrenuli tek zbog načela djelovanja, što znači da će ispitati zbog čega Vlada nije informirala javnost o osnivanju neformalne radne skupine i zašto su tajili da je ta skupina održavala sastanke u Vladi i s članovima Vlade.
Članovi Povjerenstva pritom su se potrudili naglasiti kako integritet premijera kao dužnosnika nije doveden u pitanje, kao i da se ne radi o sukobu interesa niti interesnoj povezanosti. Upozorili su da bi se interesna povezanost mogla tražiti na drugim razinama, prije svega u slučaju Ante Ramljaka, ali kako za to nisu nadležni, budući da nije prošao prijedlog da se izvanredne povjerenike uvede u krug dužnosnika za koje je moguće propitivati sukob interesa.
Povjerenstvo je jednako postupilo i u slučaju Bože Petrova koji je kao tadašnji koalicijski partner HDZ-a SMS-om predložio da u "Borg" u ime Mosta uđu Zoran Besak i Branimir Bricelj, da bi kasnije javno tvrdio kako nije znao da se zakon piše sve dok ga formalno u proceduru nije pustilo Ministarstvo gospodarstva, tada na čelu s Martinom Dalić. Iako nije jasno zbog čega je i na čiji poticaj Petrov predložio Branimira Bricelja, također će se ispitivati je li povrdijedio načela djelovanja.
Protiv Davora Božinovića postupak se neće pokrenuti. Njegov je slučaj otvoren zbog činjenice da je kao šef premijerova kabineta u ime Vlade netočno odgovorio na pitanje na koliko je sastanaka s predstavnicima Agrokora sudjelovao ministar financija Zdravko Marić. Božinović je otpisao da se radilo o dva sastanka, a kasnije se uspostavilo da ih je bilo četiri. Povjerenstvo je, međutim, zaključilo kako predstojnik kabineta predsjednika Vlade po zakonu ne mora znati za sastanke koji se odvijaju izvan zgrade Vlade, a ova dva su se odigrala vani, na poticaj premijera koji je odlučio i o sudionicima sastanaka. To što su pitanje uputili Vladi i što je Božinović netočno odgovorio u ime Vlade nisu posebno problematizirali.
Na sjednici je također pokrenut postupak protiv zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića jer je u izjavi medijima 3. ožujka 2017., vezano uz zapošljavanje Svetimira Marića, brata ministra državne imovine Gorana Marića u Zagrebački holding, dao uputu Upravi trgovačkog društva Zagrebački holding da zaposli Svetimira Marića, iako na to nije imao pravo.
mislila sam da je ova priča više gotova...