Požar u pariškoj katedrali Notre-Dame stavljen je pod kontrolu u utorak oko tri sata ujutro, nakon osam sati vatrene stihije, objavili su pariški vatrogasci.
Vatra, koja je buknula u ponedjeljak u ranim večernjim satima, brzo se razbuktala te je prvo izgorio toranj, koji se potom srušio, a ubrzo i cijeli krov.
#NotreDame fire
— Kuptaan 🇮🇳 (@Kuptaan) April 16, 2019
Before and after. #heartbreaking pic.twitter.com/xCIprPppCe
Pariški vatrogasci objavili su video gašenja požara s kojim su se satima borili te kako je to izgledalo od početka do kraja. U snimci koja traje minutu i dvadeset sekundi sažeti su svi potresni trenuci s kojima su vatrogasci bili suočeni.
Opožarenu katedralu jutros je posjetio državni tajnik u ministarstvu unutarnjih poslova Laurent Nunez. Rekao je da je stotinjak vatrogasaca još aktivno, ali da je opasnost od požara uklonjena.
Većina umjetničkih djela u Notre-Dameu je spašena, rekli su vatrogasci kojima je trebalo više od devet sati da zaustave vatrenu stihiju. Pohvalili su se kako su spasili glavnu građevinu, kultne tornjeve i artefakte.
Valerie Pecresse, predsjednica regije kojoj pripada Pariz, kazala je reporterima kako je požar na katedrali nesretan slučaj.
– Ovo je bila nesreća. Nije bilo namjerno – rekla je i dodala kako će regija otvoriti fond za hitne slučajeve u iznosu od 10 milijuna eura za pomoć u obnovi, javlja CNN.
Pariški tužitelj Remy Heitz izjavio je kako na istrazi oko uzroka požara radi oko 50 osoba te da nema traga o namjernom podmetanju. Vjeruje se kako je nesreća uzrokovana slučajno, javlja France 24.
Rekao je i kako se alarm o požaru oglasio prvo oko 18.20 sati po lokalnom vremenu, no požar je detektiran tek 23 minute kasnije. U međuvremenu su iz katedrale izvukli posjetitelje.
Vatrogasci spasili mnoge dragocjenosti
Ured pariškog tužitelja objavio je da je započeo istragu o požaru. Nekoliko policijskih izvora otkrilo je da rade pod pretpostavkom da je vatra bila nesretni slučaj.
"Postojala je opasnost da se uništi simbol naše države", rekao je ministar kulture Franck Riester za televiziju CNews.
Vatrogasci koji su ušli u zapaljenu katedralu spasili su mnoge dragocjenosti, dodao je ministar, iako je dio slika ostao unutra i prijeti im oštećenje zbog dima i vode.
Požar je izbio na drvenom krovu katedrale na kojem su radnici provodili opsežnu rekonstrukciju urušene ograde, dotrajalih skulptura i drvenog okvira tornja.
VIDEO Prestrašne scene požara na katedrali Notre-Dame
Vatrogasci su uspjeli spriječiti rušenje glavnog zvonika te pokušali spasiti vjerske relikvije i neprocjenjiva umjetnička djela.
Vlasti su priopćile kako su uz jednog vatrogasca ozlijeđena i dvojica policajca.
Multimilijunske donacije
Francuski predsjednik Emmanuel Macron obećao je da će Francuska obnoviti Notre-Dame, crkvu koja se smatra važnijim primjerom francuske gotičke arhitekture i koju posjećuje 13 milijuna ljudi godišnje.
"Obnovit ćemo je zajedno. To će nedvojbeno biti dio francuske sudbine i naš projekt za nadolazeće godine", istaknuo je ispred katedrale, nedugo prije ponoći.
Francuska organizacija Fondation du Patrimoine, čiji je cilj očuvanje francuskog nasljeđa, pokrenut će međunarodni poziv za prikupljane novca za obnovu koja će vjerojatno stajati stotine milijuna eura.
Pokrenute su i kampanje u Sjedinjenim Državama, a mnogi su putem društvenih mreža najavili svoje doprinose.
Dva najbogatija Francuza, Francois-Henri Pinault, izvršni direktor grupe Kering, vlasnice brendova Gucci i Yves Saint Laurent, najavio je 100 milijuna eura, a Bernard Arnault, većinski vlasnik grupacije LVMH, kazao je da će dati 200 milijuna eura donacije.
"Ova tragedija pogađa sve Francuze i prije svega one koji su vezani za duhovne vrijednosti", priopćio je Pinault.
Monsinjor Patrick Chauvet, kustos katedrale, objavio je kako je spašena nekoliko stoljeća stara kruna od trnja i tunika za koju se vjeruje da ju je nosio sveti Ljudevit, kralj Francuske iz 13. stoljeća.
Bakrene skulpture dvanaest apostola i četiri evanđelista uklonjene su prošli tjedan u sklopu renovacije.
– Najgore je izbjegnuto – izjavio je francuski predsjednik Emmanuel Macron novinarima na mjestu događaja malo prije ponoći.
– Notre-Dame naša je povijest, naša književnost, dio naše psihe, mjesto naših velikih događaja, epidemija, ratova, naših oslobođenja, epicentar naših života – izjavio je Macron ispred katedrale koja je još u plamenu.
– Nastavit ćemo paziti na sve preostale džepove vatre i hladiti područja koja su još uvijek vruća, poput okvira drvenih greda – izjavio je glasnogovornik vatrogasne postrojbe u ranim jutarnjim satima.
Nude se drvene grede
Za obnovu katedrale, koju svake godine posjeti više od 13 milijuna ljudi, u prosjeku više od 35.000 na dan, bit će potrebni specijalizirani obrtnici i rijetki minerali.
Direktor jedne francuske tvrtke za drvenu građu rekao je za FranceInfo radio da je spreman donirati najbolje hrastove grede koje posjeduje za obnovu složene drvene konstrukcije koja je pridržavala izgorjeli krov.
"Radovi će sigurno potrajati godinama, čak desetljećima, i bit će potrebne tisuće kubičnih metara drveta. Morat ćemo pronaći najbolje primjerke, velikih promjera", rekao je Sylvain Charlois, iz Charlois grupe u Murlinu, za radio postaju.
UNESCO je također obećao da će biti "uz Francusku" u cilju obnove katedrale, koja je 1991. upisana na popis svjetske baštine.
"Već smo u kontaktu sa stručnjacima i spremni smo poslati hitnu misiju da procijeni štetu, spasi što se spasiti može i započnemo pripremu kratkoročnih i srednjoročnih mjera", rekla je glavna tajnica UNESCO-a Audrey Azoulay.
Višegodišnja obnova
Obnova će vjerojatno koštati stotine milijuna eura i trajati nekoliko godina, ako ne desetljeća, iako su stručnjaci odahnuli što šteta nije i gora.
No mnogi dužnosnici pozivaju vladu da mobilizira resurse za brzu obnovu katedrale.
"Od jučer slušam da će potrajati deset godina, kakva glupost!", rekao je bivši ministar kulture Jack Lang za France Presse ispred crkve u utorak.
Zauzeo se umjesto toga da se provede ambiciozan trogodišnji projekt obnove.
"Moramo postaviti kratak rok, kao što smo činili i prije s drugim izvanrednim radovima", rekao je.
Katedrala je bila u fazi obnove vrijednoj 11 milijuna eura što je financirala država kako bi se otklonila šteta koju su uzrokovali vrijeme, zagađenje i vremenske neprilike.
uz sve nabrojana, Macron nije nabrojao da je katedrala bila i mjesto susreta s Bogom