Hrvatska ima novi pravopis. Konačnu inačicu Hrvatskoga pravopisa, koju je poslije jednomjesečne javne rasprave izradilo 14 jezikoslovaca iz Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ), danas je na svojoj sjednici prihvatilo Znanstveno vijeće IHJJ-a te time stavilo točku na postupak izrade i donošenja novih pravopisnih pravila. No čini se da u Institutu nisu svi istomišljenici jer odluka nije donesena jednoglasno: u tajnom glasovanju 19 članova bilo je za novi pravopis, dva su člana bila protiv, a dva su ostala suzdržana.
Kako je tekao postupak izrade pravopisa te što sad slijedi, otkrio nam je ravnatelj IHJJ-a dr. sc. Željko Jozić, inicijator projekta i voditelj skupine jezikoslovaca koji su hrvatskoj javnosti ponudili pomirbeni, kompromisni pravopis.
Usuglašavali stavove
– Održali smo sedam tematskih sjednica Znanstvenog vijeća Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, od kojih su neke znale trajati i po sedam sati. Kako je pravopis stvar dogovora, na njima smo izlagali sva pravopisna pravila, usuglašavali stavove te potom dolazili do konačnih rješenja – kaže Jozić.
Autori upravo dovršavaju rječnik i pojmovnik te će se cjeloviti, besplatni pravopis za petnaestak dana pojaviti na internetskim stranicama IHJJ-a. Tada će ga predstaviti i javnosti, a potom će, najavljuje Jozić, zatražiti od Ministarstva znanosti i obrazovanja da Hrvatski pravopis propiše kao službeni i obvezujući za sve škole.
– Ovih ćemo dana – najavljuje također Jozić – poslati i službeni dopis Razredu za filološke znanosti HAZU-a s objašnjenjem što smo sve učinili te ćemo akademike pozvati da se očituju o našem pravopisu. S obzirom na to da smo u nj ugradili dobar dio njihovih sugestija, želimo znati je li im ovakav pravopis prihvatljiv.
Kraj rata?
Zanimljivo je da su autori u posljednji trenutak unijeli i neke promjene. Jedna od njih odnosi se na pisanje velikog i malog slova. Prihvatili su, naime, dobru argumentaciju Glasa Koncila, koji je u javnoj raspravi predlagao da se Crkva, kao "zajednica ljudi koji vjeruju u nauk Isusa Krista", piše velikim slovom. Stoga će se ubuduće pisati Katolička Crkva, Srpska pravoslavna Crkva itd. Dakako, naziv "zgrada u kojima se vrši Božja služba" i dalje će se pisati malim slovom (crkva sv. Marka).
Je li Hrvatska napokon dočekala završetak žestokih pravopisnih bitaka, koje su katkad podsjećale na pravi jezični rat?
>>Večernji list otkriva: Najvažnija konačna pravila novog pravopisa