hrvoje Marušić u Beču

'Prevenciju i upravljanje rizicima katastrofa treba izdići na najvišu političku razinu'

Hrvoje Marušić,Beč
Foto: Snježana Herek
1/2
26.06.2014.
u 21:02

Ministarski sastanak održan je na marginama Trećeg godišnjeg foruma strategije EU za Dunavsku regiju (EUSDR).

Pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova RH Hrvoje Marušić sudjelovao je u četvrtak, na poziv austrijskog ministra za Europu, integraciju i vanjske poslove Sebastiana Kurza, na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja Dunavske regije u Beču, na kojem su s Europskom komisijom potpisali zajedničku izjavu kojom potvrđuju političku predanost smjeru kojim će se razvijati Dunavska strategija.

Ministarski sastanak održan je na marginama Trećeg godišnjeg foruma strategije EU za Dunavsku regiju (EUSDR). Pomoćnik Marušić koji je i nacionalni koordinator za Dunavsku strategiju rekao je hrvatskim novinarima kako u usvojenoj zajedničkoj izjavi ministri naglašavaju da su politička podrška EUSDR-u kao pokretaču za gospodarski rast, radna mjesta i globalni utjecaj, katalizatoru proširenja, procesu programiranja za korištenje EU fondova i usmjeravanju provedbe Strategije na projekte sa strateškim učinkom za Dunavsku makroregiju.

- Gospodarski rast i zapošljavanje odnosno stvaranje radnih uvjeta apsolutni su prioritet Hrvatske kroz jačanje konkurentnosti naših poduzeća i olakšavanje pristupa kapitalu malim i srednjim poduzećima, prometno povezivanje Hrvatske s ostatkom Srednje i Istočne Europe te osiguranje energetske sigurnosti i upravljanje vodenim potencijalima - istakao je Marušić, naglasivši važnost poduzetničkog učenja koje izravno doprinosi jačanju gospodarske konkurentnosti. Za Dunavsku makroregionalnu strategiju i Jadransko-Jonsku je rekao da ih Hrvatska vidi kao ''dodatne alate“ za proširenje, i da će se unutar njih zalagati da pomogne zemljama regije da ostvare svoje europske aspiracije.

Foto: Snježana Herek

- Potaknuti posljedicama katastrofalnih poplava u Hrvatskoj, Srbiji i BiH, ono što nam je bilo posebno važno naglasiti i izdići na najvišu političku razinu je prevencija i upravljanje rizicima prirodnih katastrofa, o čemu je već govorila ministrica Pusić ukazavši na potrebu razvijanja novih instrumenata za upravljanje i sanaciju posljedica takvih katastrofa obzirom na statusnu raznolikost zemalja, neke su članice EU, neke su sa, a neke bez kandidatskog statusa - podvukao je. Istakao je kako je Hrvatska „zadovoljna i ponosna“ da je odabrana kao partner su-koordinator u dva od jedanaest prioritetnih područja EUSDR-a. „To su prioriteti 8 i 10, „Bio raznolikosti krajolika, kvalitete zraka i tla“ i ''Razvoj konkurentnosti poduzetništva i razvoj klastera“ koje Hrvatska su-koordinira zajedno s Bavarskom i njemačkom pokrajinom Baden-Württemberg“, rekao je pomoćnik Marušić. Vezano uz makroregije novinare je izvijestio i o usvojenoj komunikaciji o Jadransko-Jonskoj strategiji i nacrtu Akcijskog provedbenog plana od strane Vijeća za opće poslove 24. lipnja, prema kome bi do kraja ove godine ova za Hrvatsku važna makroregionalna strategija trebala biti usvojena i početi se provoditi.

Austrijski ministar Kurz ocijenio je da je Dunavska strategija EU-a, čiji je osnovni cilj potaknuti bolju suradnju između uključenih zemalja te koordinirano djelovati na ostvarenju zajedničkih ciljeva, pokazala da je ''značajan doprinos regionalnoj suradnji“. Ministarskom sastanku je prethodilo otvaranje Trećeg godišnjeg Foruma Strategije EU za Dunavske zemlje, koji zajednički organiziraju Europska komisija, Vlada Republike Austrije i Grad Beč. Ovogodišnji Forum okupio je više od 1000 sudionika, a u dva dana rada u četiri plenarne sjednice i 50-tak radionica biti će riječi o aktualnom stanju u Dunavskoj regiji i mogućnostima daljnjeg razvoja, razvoju ljudskih potencijala, integraciji zemalja u regiji te unapređenju gospodarstva, posebice turizma i zaštiti životne sredine. Forum je otvorio bečki gradonačelnik Michael Häupl, istaknuvši da su mir, prosperitet i socijalna ravnoteža tri glavne vrijednosti EU-a, koje su zbog svojeg značaja stavljene i u središte ovogodišnjeg Foruma.

Nazočnima se je obratio i šef austrijske diplomacije Kurz pohvalivši EU koja je prepoznala potencijale Dunava i Dunavskog prostora te donesenom Strategijom otvorila nove mogućnosti za njihovo korištenje. Posebno je istakao veliki turistički potencijal te regije. Glavni direktor Europske komisije za regionalnu i urbanu politiku Walter Deffaa je rekao kako može obećati da će EK u razdoblju od 2014. do 2020. još snažnije poduprijeti EUSDR i njegove strateški važne projekte.

Rumunjski ministar vanjskih poslova Titus Corlatean je izjavio da budućem razvoju regije može pomoći ''kombinacija političkih želja i koherentnih mjera, jer Dunavska regija ne samo da zajedno raste nego i srasta“. Forumu je nazočilo i hrvatsko izaslanstvo predvođeno pomoćnikom ministrice vanjskih i europskih poslova RH Hrvojem Marušićem. Nakon Beča, domaćin 4. Godišnjeg foruma EUSDR-a bit će njemački grad Ulm.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije