Demokratska stranka Borisa Tadića proteklih mjeseci, od poraza na parlamentarnim, a zatim i predsjedničkim izborima, nalazi se pred najvećim ispitom od osnivanja. Međusobne prozivke najvažnijih i najviših stranačkih dužnosnika, optužbe, pozivi na čišćenje redova stranke, zahtjevi za održavanje izvanrednih izbora u stranci samo su neke od stavki koje su događale zadnjih dana u DS-u. U cijelom tom unutarstranačkom sukobu najglasniji su predsjednik Boris Tadić i njegova dva dopredsjednika Bojan Pajtić i Dragan Đilas.
Prema nekim neslužbenim novinarskim informacijama iz Beograda, DS očekuje da se ubrzo organizira sastanak ove trojice od kojega će ovisiti hoće li se nastaviti sa daljim cijepanjem stranke, stvaranjem nekih novih inačica DS-a ili će ipak pobijediti strančki interesi i nastaviti se s daljim reformama. Beogradski Blic je objavio i da Đilas, inače gradonačelnik Beograda, traži da se predsjednik Tadić povuče sa mjesta predsjednika stranke.
Navodno da je, ukoliko se ne ispune njegovi zahtjevi, spreman i istupiti iz DS-a i napravi svoju stranku u koju bi pozvao i Pajtića. Traže se korijenite reforme DS-a kao i čišćenje stranačkih redova od raznih sumnjivih osoba. Smatraju i da je dalja Tadićeva predsjednička funkcija neodrživa, a kao jedno od rješenja vide i Tadićevo postavljanje na mjesto počasnog predsjednika dok bi Đilas kao njegov zamjenik vodio stranku.
U isto vrijeme Boris Tadić je više puta do sada izjavljivao kako nema nemjeru povući se s čelnog mjesta u DS-u te da smatra da njegova odgovornost za trenutačno stanje u stranci, iako je na mjestu predsjednika, nije najveća. Isto tako uvjeren je i da Đilas nije dovoljno učinio u drugom krugu predsjedničkih izbora, a između ostaloga zamjera mu i što je vodio kampanju drugačiju od ostatka stranke.
Za agenciju Beta Tadić je izjavio kako ne vjeruje u novo cijepanje stranke te da je DS nacionalna institucija koja je izuzetno bitna za budućnost zemlje. O budućnosti DS-a više bi se moglo znati 1. rujna kada se održava sjednica Glavnog odbora stranke i na kojoj će se, između ostaloga, raspravljati i o tome hoće li ili neće biti izvanredne stranačke skupštine. Tadićeva struja predlaže da izbori ne budu prije kraja godine dok su Đilas i njegove pristaše za to da se stanje u DS odmah riješi.
koga briga...