Odšteta od devet dolara za dan proveden na Golom otoku, koliko srpska vlada namjerava isplatiti bivšim političkim zatvorenicima ovoga zatvora, izazvala je nezadovoljstvo, pa čak i prijetnje sudskim tužbama.
Bivši zatočenici nekadašnjeg zatvora, koji je nazivan i jugoslavenskim Alcatrazom i iz kojega nikada ni jedan zatvorenik nije uspio pobjeći, smatraju da je riječ o smiješnim i bijednim novcima koji trebaju predstavljati odštetu za sve ono što su tamo svakodnevno proživljavali. Tijekom osam godina Golog otoka kroz njega je prošlo oko 16.000 političkih zatvorenika iz svih bivših jugoslavenskih republika. Tamo su dospijevali nakon što bi ih režim Josipa Broza Tita optužio za izražavanje naklonosti Staljinu i tadašnjem SSSR-u. Nakon malog, pa i najsitnijeg prekršaja ili često lažnih optužbi, svi bi oni vrlo brzo bili optuživani i bez sudske odluke prebacivani na Goli otok. U ovom komunističkom kazamatu završavalo se nevjerojatno lako pa čak i ako bi netko tadašnjoj tajnoj policiji dojavio da slušate Radio Moskvu ili da ste negdje pohvalili Staljina ili slično.
Iako ne postoje precizne brojke, procjenjuje se da je oko 600 zatvorenika umrlo na otoku od raznih bolesti, ali i tortura koje su proživljavali. U isto vrijeme na tisuće njih pretrpjelo je razne psihičke traume. Agencija AP najavljuje da će neki od bivših zatvorenika tužiti vladu pred Međunarodnim sudom za ljudska prava zbog male nadoknade za strahote koje su preživjeli. Drugi pak kažu da će nerado prihvatiti ponudu države zato što nemaju vremena za duge pravne procedure. Božidar Vulović (85), jedan od zatvorenika s Golog otoka koji najavljuje podnošenje tužbe, prisjeća se da su drugi zatvorenici novajlijama priređivali dobrodošlicu tako što su ih tukli rukama.
– Morali smo špijunirati jedni druge i tući ostale zatvorenike ako bi nam to naredili. Stalno su nas tukli, dok smo radili, išli na doručak ili ručak. Ni međunarodni Crveni križ niti bilo koja druga međunarodna humanitarna organizacija nikad nije posjetila otok dok sam ja bio tamo, rekao je Vuković.
Srbija sa zakašnjenjem pokušava rehabilitirati žrtve Titova komunističkog režima dok su neke bivše jugoslovenske republike to već napravile. AP navodi da su srbijanske vlasti do iznosa odštete od devet dolara dnevno došle nakon što je i Hrvatska ponudila sličan iznos. Dodaje se i da je to bilo prije deset godina, kada je novac više vrijedio nego danas, kao i da je Hrvatska svojim državljanima dodijelila i privilegirane mirovine. U Sloveniji su 2003. godine preživjelima s Golog otoka ponudili 6.300 eura za svaku godinu provedenu na otoku. Ostale bivše jugoslavenske republike još nisu pronašle način za obeštećenje svojih državljana.
E i taj Tito baš neki čudak, nije se smjelo slaviti Staljina i Hitlera. ;)