Čak i zbog nekoliko sekundi čekanja da se vrata lifta zatvore neki će izgubiti strpljenje... U tim trenucima posegnut će za tipkom za zatvaranje vrata i uvjeriti se da je zaista stisnuta. No prema pisanju New York Timesa, to je prilično uzaludno...
Naime, o 1990. taj gumb nije u funkciji i nema veze sa zatvaranjem vrata, otkrili su proizvođači. Stručnjaci se nadovezuju i dodaju kako je funkcija puno tipki na svijetu dati nam osjećaj da nešto kontroliramo.
Ta percepcija da imamo kontrolu nad nečime jako je važna, time se smanjuje stres, a povećani osjećaj kontrole povezan je i s dobrim raspoloženjem. Depresivnost i nedostatak kontrole itekako su povezani, kazala je Ellen J. Langer, psihologica s Harvarda.
"I oni koji znaju za ovu malu laž, nastavit će stiskati taj gumb jer se nadaju da će se vrata ipak brže zatvoriti" - rekla je Ellen.
Slične slučajeve možemo pronaći i drugdje. Na popisu su i pješački prijelazi ss gumbimakoje morate pritisnuti za prelazak preko ceste, no većina njih ima 'placebo tipku' tj. mehanizam koji ne radi; od 2004. godine semafori se kontroliraju kompjuterski
Ovdje se ubrajaju i uredski termostati. "Ne vjerujte termostatu kojem svatko ima pristup", poručuje NYT. Osobe se bolje osjećaju ako imaju mogućnost kontrole temperature, osobito na radnom mmjestu a pokazuje se i da tada puno rjeđe zovu servisne službe.
>> Znanost je moćna, ali nije svemoćna: 6 jezivih fenomena koje nitko ne može objasniti
malo sutra. baš sam sad otišel probati u lift i radi i tipka za otvaranje i za zatvaranje. možda ne radi u SAD-u odakle je prepisan ovaj članak.