Na pljačkaše poslali Nacionalnu gardu

Prosvjedi protiv američkih policajaca koji su brutalno ubili crnca pretvorili se u kaos

National Guard members walk at the area in the aftermath of a protest, in Minneapolis
Foto: CARLOS BARRIA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
1/11
30.05.2020.
u 00:46

Doznalo se u međuvremenu da je protiv Dereka Chauvina, policajca koji je klečao na vratu Georgea Floyda i koji je najodgovorniji za njegovu smrt, u proteklo vrijeme podneseno čak 18 prijava unutarnjoj kontroli, između ostalog i zbog brutalnosti

Četiri dana nakon brutalnog ubojstva Georgea Floyda, Afroamerikanca kojega su policajci u Minneapolisu doslovno zadavili koljenima mu pritišćući vrat dok je ležao na zemlji i preklinjao ih da olabave stisak, prosvjedi su se razbuktali diljem Sjedinjenih Država. Nasilni prosvjedi koji su potpuno izmaknuli kontroli, pretvorili su se u pljačke i palež.

Nacionalna garda na ulicama

U samom Minneapolisu prosvjednici su doslovno pregazili, zauzeli, a potom i spalili policijsku postaju u kojoj su službovala četvorica policajaca koja su ubila Georgea Floyda. Ali tu se prosvjednici nisu zaustavili, već su počeli razbijati, paliti i pljačkati sve pred sobom pa je tako uništeno i opljačkano više od 170 trgovina diljem grada. Broj pljački povećava se iz minute u minutu pa je broj uništenih i spaljenih trgovina i znatno veći. Situacija je toliko izmaknula kontroli da je na teren poslana i vojska, odnosno Nacionalna garda kako bi silom koliko-toliko uvela red i sigurnost na ulicama grada. “Kada počne pljačkanje, počinje i pucanje. Hvala!”, komentirao je slanje Nacionalne garde na ulice američki predsjednik Donald Trump. U međuvremenu, prosvjedi, ali i pljačke šire se i na druge gradove poput Denvera, New Yorka, Memphisa ili Columbusa.

– Molimo vas, ostanite kod kuće. Molimo vas, ne dolazite na prosvjede. Ne dopustimo da se ovo pretvori u opći rat – poručuju gradonačelnici gradova na čijim se ulicama počinju odvijati prosvjedi koje dobrim dijelom organizira “Black lives matter”, prije sedam godina osnovan društveni pokret, koji se bori protiv policijskih ubojstava crnaca u SAD-u, rasnog profiliranja i nejednakosti. Pokret je nastao nakon ubojstva Trayvona Martina 2012., a danas ima vrlo veliku snagu i ugled u afroameričkoj zajednici Policija je počela redom uhićivati sve koji se zateknu blizu mjesta nasilnih prosvjeda pa je jučer uhićena i CNN-ova ekipa, novinar, terenski producent i snimatelj, a kamera je nastavila snimati i prenositi sliku uživo čak i kada su policajci pokupili novinarsku opremu.

>> VIDEO Prosvjedi zbog preminulog Georgea Floyda izmakli kontroli

Policajci jedno vrijeme nisu bili svjesni da kamera i dalje snima i prenosi sliku i ton. Do trenutka pisanja ovog teksta protiv četvorice policajaca koji su bili u ophodnji kada su uhitili i potom ubili Georgea Floyda još nije podignuta optužnica, već su samo dobili otkaz. Sva četvorica pozvala su se u istrazi na peti amandman ustava koji im omogućuje šutnju kako ne bi sami sebe optužili za zločin. Doznalo se u međuvremenu da je protiv Dereka Chauvina, policajca koji je klečao na vratu Georgea Floyda i koji je najodgovorniji za njegovu smrt, u proteklo vrijeme podneseno čak 18 prijava unutarnjoj kontroli, između ostalog i zbog brutalnosti.

Odbor za pravosuđe američkog Kongresa u međuvremenu je pozvao ministarstvo pravosuđa da se uključi u istragu tvrdeći kako savezna vlast ima ključnu ulogu u promicanju kulture odgovornosti svih sigurnosnih službi, uključujući i policiju.

Krivci su još na slobodi

U međuvremenu, nošeni valom nasilja i polarizacijom stanja, počinju se rasplamsavati i prosvjedi zbog drugih zločina policije počinjenih u nedavnoj prošlosti. Tako je u Louisvilleu u Kentuckyju došlo do masovnih sukoba prosvjednika i policije zbog ubojstva Breonne Taylor, medicinske sestre koju je u ožujku policija ubila u njenoj kući. U sukobima je ranjeno sedmero ljudi, a jedan je u kritičnom stanju. 

Komentara 1

DU
Deleted user
13:40 30.05.2020.

A pazi clanaka, kako se vecernji zabrinuo za crnca u americi pa bombardira. a u biti 99% hrvata a i svijeta zaboli kita i za crnca i za policajca.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije