KONFERENCIJA U ZAGREBU

Prvi korak prema osnivanju Obavještajnog koledža Europe

Konferencija 'Europski obavještajni kolegij'
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
1/5
26.02.2020.
u 14:45

Sudjelovanje u inicijativi ponuđeno je za 30 država, uključujući 27 članica EU-a te Ujedinjeno Kraljevstvo, Norvešku i Švicarsku.

Dvadeset tri zemlje potpisale su u srijedu na konferenciji u Zagrebu pismo namjere o osnivanju Obavještajnog koledža Europe, a ravnatelj SOA-e i organizator događaja Danijel Markić opisao je inicijativu alatom suradnje čiji je cilj sigurna, stabilna i prosperitetna Europa.

"Obavještajni koledž je alat za suradnju, a suradnja je jedini način da Europa ostane sigurna i prosperitetna", istaknuo je u srijedu u hotelu Westin ravnatelj SOA-e Markić.

"Sigurna, stabilna i prosperitetna Europa je zajednički cilj", rekao je Markić i dodao da je namjera inicijative da postane "most prema drugim zajednicama".

Inicijativa će omogućiti dijalog između europske obavještajne zajednice, donositelja odluka i akademske zajednice.

Markić objašnjava da je "potrebno pronaći bolji način komuniciranja na strateškoj razini" zbog raznolikosti obavještajnih službi. Neke su unutarnje ili vanjske, s policijskim ovlastima ili bez njih, a SOA hibridna služba

Premijer Andrej Plenković opisuje Koledž kao "jako dobar oblik suradnje koji je i otvoreniji nego što je uobičajeno u obavještajnoj službi". 

Dodaje da se ne radi o operativnoj suradnji, već će se Koledž baviti "strateškim pitanjima, komuniciranjem, obrazovanjem".

Koledž neće funkcionirati kao platforma za razmjenu sigurnosnih i obavještajnih podataka. Sjedište će mu biti u Parizu, a konferencije, seminari i skupovi održavat će se u zemljama koje su se priključile Koledžu.

Sudjelovanje u inicijativi ponuđeno je za 30 država, uključujući 27 članica EU-a te Ujedinjeno Kraljevstvo, Norvešku i Švicarsku.

Do sada su 23 zemlje - 22 članice EU-a i Ujedinjeno Kraljevstvo - dale zeleno svjetlo Koledžu, a premijer vjeruje da će se "s vremenom i ostali priključiti". Bugarska, Slovačka, Poljska, Luksemburg i Grčka su zemlje EU-a koje se zasad nisu priključile inicijativi.

Ranko Ostojić, predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost izjavio je novinarima da se "svijet više ne može promatrati izvan globalne slike" te da "onaj tko vlada informacijom, vlada i situacijom". 

"Vidite što se događa s novom epidemijom koja može prijeći u pandemiju. Profesionalni, iskusni ljudi koji vladaju informacijom mogu itekako pomoći ukoliko rade to na zakonit način i pomažu donositeljima odluka", istaknuo je Ostojić važnost obavještajnih službi i njihove suradnje s drugim akterima. 

Ideju o osnivanju Koledža pokrenuo je francuski predsjednik Emmanuel Macron govorom na Sorbonni u rujnu 2017. godine o snažnijoj Europi.

Macron je tada izrazio potrebu za osnivanjem svojevrsne europske obavještajne akademije gdje bi se obavještajne zajednice članica EU-a zbližavale kroz obuku, obrazovanje i razmjenu.

Komentara 6

Avatar Dipsy
Dipsy
15:27 26.02.2020.

Svaka inicijativa usmjerena ka napretku zaslužuje pohvalu!

DD
duda.dudica
15:29 26.02.2020.

Plenković je zbilja odličan u multitaskanju - s jedne strane uspijeva uravnotežiti situaciju na unutarnjem planu, dok se s druge strane još stiže uspješno baviti i vanjskom politikom.

Avatar MateTaraba
MateTaraba
15:32 26.02.2020.

Lijepo je vidjeti kako se i Ostojić složio. Kada je nešto kvalitetno, nema mjesta ideološkim prepirkama.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije