Jesmo li sa 600 tisuća potpisa protiv produljenja radnog vijeka na 67 godina dobili izgovor da se ne kreće u reforme ili novu priliku da se stvari poprave? Premijer Andrej Plenković u svojoj je prvoj reakciji na sindikalni referendum iskazao neki oblik uvrijeđenosti jer građani odbacuju uspješnu reformu njegove Vlade!
Pohvale učinjenome stigle su iz europskih institucija i rejting-agencija, no kod kuće stvari nisu tako jednostavne. Građani očito nisu honorirali premijeru Plenkoviću i njegovu ministru Marku Paviću što su proširenjem isplate dodatka na osiguranike drugog stupa ispravili jednu ozbiljnu nepravdu.
Analitičar Ekonomskog instituta Željko Lovrinčević nada se da je uspjeh sindikata prilika da se ponovo progovori o neriješenim točkama mirovinske reforme, dok profesor na Fakultetu političkih znanosti Zdravko Petak u njemu vidi osnovu da se postigne nacionalni konsenzus o tri ključne reforme, i to mirovinskoj, zdravstvenoj i reformi državne uprave.
Elaborat još na čekanju
– Posve je sigurno da ćemo raditi dulje, ali nulta točka svake rasprave o mirovinskom sustavu je sustav povlaštenih mirovina. Njih treba odmaknuti od radničkih mirovina i izdvojiti u proračun da se točno zna o čemu se radi – kaže Lovrinčević.
Upravo je HDZ-ova Vlada prije tri godine zaustavila ranije započeto razdvajanje povlaštenih od radničkih mirovina te je otvorila postupak dodatnog stjecanja braniteljskih prava. Što dalje? Zakon nije propisao rokove kojih se vladajuća koalicija mora držati. Uvažavajući realnost, ministar Kuščević reagirao je pomirljivo te kaže da njegovo ministarstvo neće tražiti dlaku u jajetu i analizirati svaki potpis.
Premijer Plenković prepušta Saboru odluku hoće li se obratiti Ustavnom sudu ili će produljenje radnog vijeka i penalizaciju mirovina staviti na referendum pa kako građani odluče. Ekonomist Lovrinčević uvjeren je da se među 600 tisuća potpisnika nalazi dosta građana koji su potpisali jer ne žele raditi do 67 godina, ali mnogo je i protestnih potpisa.
– Ostalo je dosta neriješenih pitanja u mirovinskom sustavu, primjerice izbor mirovine, nasljeđivanje, pravo pristupa sredstvima, ograničavanje maksimalne mirovine, određivanje najniže mirovine mimo dohodovnih cenzusa – kaže Lovrinčević i dodaje da sustav poznaje niz kategorija koje su u privilegiranom položaju nauštrb drugih. Pita zašto država plaća mirovine za 12 tisuća obrtnika koji su bili prijavljeni na minimalac, a isplaćivali su sebi visoku dobit?
– Uklonimo parazite i nelogičnosti iz sustava pa ćemo tek onda govoriti o radnom vijeku, rezon je kojim su se vodili potpisnici sindikalne peticije – kaže Lovrinčević.
Politolog Zdravko Petak nada se da će uspjeh sindikata poslužiti za ozbiljan dijalog u kojem smjeru treba provesti tri najvažnije nacionalne reforme (mirovinska, zdravstvena i reforma uprave) koje su temelj društva i socijalnog sustava.
– Vlada koja ima tanku većinu u Saboru treba oko sebe okupiti niz dionika kako bi postigli neku vrstu nacionalnog konsenzusa oko te tri ključne reforme ako želimo opstati kao zemlja na rubu EU. Oko te tri politike odluke se ne bi smjele lomiti većinom u Saboru, nego se o njima treba postići nacionalni dogovor – ističe Petak te dodaje da treba dogovoriti što je održivo u mirovinskom sustavu da nam udio mirovine u plaći ne padne na 29 posto.
Kritike i za SDP
Ne provede li se reforma zdravstva, na kraju će se svi dolaziti liječiti u Zagreb, a možda ni u Zagrebu neće funkcionirati državne, već privatne klinike, kaže Petak. Njegove kritike nije pošteđen ni SDP jer su njegovi čelnici potpisivali peticiju protiv zakona u čijem je donošenju sudjelovala njihova vlada.
– Ne branim time premijera Plenkovića, ali postavljam pitanje gdje je tu vjerodostojnost SDP-a? Mi ne znamo što bi sa svojom državom, čemu služe institucije – zaključuje Petak.
– Dijelom je premijer u pravu kad kaže da narod nije raspoložen za reforme, ali ljudi neće pristati na promjene koje će njih dovesti u nepovoljniji položaj, a da se ništa nije učinilo po pitanju krađa, zapošljavanja preko veza, nepotizma, privilegija. Nepravda se pruža do neba, sustav ih mora ukloniti jer u protivnom počinje jedna vrsta građanskog neposluha – komentira Lovrinčević. Društvene su anomalije ogromne, povjerenja u sustav nema i zbog toga se javlja otpor bilo kakvoj promjeni.
Predstavljen Sporazum o udruživanju za prikupljanje potpisa za referendum
Ako želimo opstati kao mala zemlja na rubu Europske unije, vlada mora okupiti ključne dionike i postići nacionalni konsenzus oko tri ključne teme za opstanak društva, a to su mirovinska, zdravstvena i reforma državne uprave. Sudbina tih triju reformi ne smije ovisiti o tankoj saborskoj većini
Premijer je dijelom u pravu kad kaže da narod nije raspoložen za reforme, a nije jer su društvene anomalije ogromne, nema povjerenja u sustav pa se javlja otpor bilo kakvoj promjeni. Nitko neće podržati pogoršanje svog statusa ako se oko njega nepravda pruža do neba.
Privilegirane mirovine neka se skinu s mirovinskog fonda,i neka ih isplačuje kreten koji ih je i dodijelio.Moraš biti ogromna kratkovidna budala da umiroviš toliko radno sposobnih ljudi,i podijeliš svojim poltronima ogromne nezaslužene mirovine,ne razmišljajući tko će to financirati