Bez obzira na konačnu sudbinu Carlesa Puigdemonta, čelnika katalonske vlade u belgijskom egzilu, većina Katalonaca smatra kako je njegova uloga u nastavku borbe za neovisnu Kataloniju završena. Izruči li ga Bruxelles Madridu ili pak ostane u Belgiji, na predstojećim izborima neće moći sudjelovati.
Također, mnogi mu zamjeraju da je odluku o proglašenju neovisnosti donio nepromišljeno i ishitreno, kao što mu i predbacuju da je pogriješio u načinu komunikacije sa španjolskim premijerom Rajoyem. Iz tog razloga kao novog lidera katalonskih separatista mnogi vide Santiaga Vilu Vicentea kojeg svi zovu samo Santi Vila.
Čovjek za dijalog
Vila je bivši Puigdemontov suradnik i jedini ministar katalonske vlade koji je podnio ostavku kada je procijenio da je Puigdemont napravio korak previše u odnosima s Madridom, nakon kojeg više nije bilo povratka.
– Odstupio sam jer su propali svi moji pokušaji dijaloga. Rješenje koje sam nudio bili su novi izbori ako Madrid zajamči kako neće aktivirati članak 155. ustava kojim ukida autonomiju Katalonije, no na to nisu željeli pristati ni Carles ni Mariano Rajoy – poručio je Vila nakon povlačenja s dužnosti. Santija Vilu Katalonci doživljavaju kao borca za neovisnost Katalonije, ali uz ipak malo umjerenije metode nego ih je imao Puigdemont.
– Separatizam je u slučaju Katalonije legitiman, no on se mora braniti unutar zakonskih okvira – izjavio je Vila u jednoj televizijskoj emisiji dodajući kako Katalonija sada treba sabranost i promišljenost.
– Želimo dovesti Kataloniju do neovisnosti, no trenutačno smo bačeni u vrijeme dok još uopće nismo imali autonomiju – kazao je Vila. Prvi korak koji ovaj profesor povijesti iz Girone, rođen u Granollersu, koji je politički put započeo u Republikanskoj ljevici Katalonije, da bi onda prešao u Convergència i Unió iz koje je nastala Puigdemontova Demokratska europska stranka Katalonije (PDeCAT), želi ostvariti jest pozicija predsjednika katalonske vlade na izborima 21. prosinca, a za to izgleda ima podršku svih onih umjerenih snaga koje su ostale iznenađene Puigdemontovim potezima kao i prekomjernim odgovorom Madrida.
Referendum o referendumu
Katalonci, koji su stupili u opći štrajk, u njemu prepoznaju novi put prema neovisnosti, a nadu im daje i najava kako Madrid razmatra ustavne promjene koje bi omogućile nacionalni referendum o referendumima za o neovisnost regija.
Neće oni to moći izboriti mirnim putem. Madrid je jugoslavenski Beograd.