Svrgnuti katalonski vođa Carles Puigdemont predao se belgijskoj policiji, javljaju strani mediji. Osim Puigdemnta predalo se i nekoliko bivših savjetnika, piše BBC.
Uhidbeni nalog za bivšeg čelnika izdan je u petak, a Puigdemont je rekao da se neće vratiti u Španjolsku ako mu ne bude zajamčeno pošteno suđenje.
Pred zgradom u kojoj drze Puigdemonta. Odluka o zadrzavanju ocekuje se do 21-22 sata pic.twitter.com/6f8maqEw7S
— Tomislav Krasnec (@krasnec) November 5, 2017
Petero katalonskih političara za kojima je Španjolska izdala uhidbeni nalog pritvoreni su ranije u nedjelju, objavio je glasnogovornik bruxelleškog tužitelja, ne navodeći njihova imena.
"Ovog se jutra petero ljudi koje traži Španjolska predalo policiji u Bruxellesu. Stavljeni su u pritvor u 9 sati i 17 minuta", objavio je glasnogovornik Gilles Dejemeppe na nedjeljnoj konferenciji za medije.
"Sudac će ih saslušati poslijepodne, a odluku mora donijeti do sutra ujutro", dodao je.
Belgijski savezni ured tužitelja u subotu je priopćenjem potvrdio da je primio španjolski nalog koji je poslan u petak navečer, naglasivši pritom da će jednom kad čelnici budu pritvoreni istražni sudac imati 24 sata da donese odluku o daljnjem postupanju, prenosi dpa.
"Istražni sudac ima različite opcije: može odlučiti ne izdati naredbu za uhićenje ili to može učiniti, ali osloboditi te osobe pod određenim uvjetima", piše u priopćenju ureda.
Ako Belgija odluči izručiti Katalonce, sud će imati 15 dana za odluku hoće li provesti tu odluku, a na nju se kasnije može žaliti na dva viša suda.
Ranije danas objavljeno je kako stranke koje su prije osam dana izglasale nezavisnost Katalonije mogle bi izgubiti natpolovičnu većinu u katalonskom parlamentu nakon izbora 21. prosinca, pokazuju dvije ankete objavljene u novinama La Vanguardia i La Razón koje nisu podržale proglašenje nezavisnosti.
Za novine La Vanguardia, sa sjedištem u Barceloni, anketu je izradila tvrtka GAD3 od 30. listopada do 3. studenoga. Katalonski parlament je izglasao nezavisnost 27. listopada.
Tri stranke za nezavisnost - Katalonska europska demokratska europska stranka (PDeCat), Katalonska republikanska ljevica (ERC) i Kandidatura narodnog jedinstva (CUP) - mogle bi osvojiti od 66 do 69 mjesta od ukupno 135 mjesta u parlamentu, pokazuje ta anketa.
Za natpolovičnu većinu potrebno je 68 mjesta. Ove tri stranke od posljednjih izbora 2015. imaju 72 mjesta što im je omogućilo usvajanje zakona o odcjepljenju od Španjolske, organiziranje referenduma te proglašenje nezavisnosti.
Španjolska vlada je, aktivirajući članak ustava, raspustila katalonsku vladu te sazvala prijevremene izbore za 21. prosinca. Osam dužnosnika katalonske vlade nalazi se u pritvoru kao i dva aktivista. Za petero njih, uključujući bivšeg predsjednika vlade Carlesa Puigdemonta, Španjolska je zatražila izručenje iz Belgije.
Anketa koju su objavile novine La Razón, sa sjedištem u Madridu, pokazuje kako bi stranke za nezavisnost Katalonije mogle osvojiti 65 mjesta. Ta je anketa također provedena od 30. listopada do 3. prosinca.
Obje ankete navode kako bi najviše glasova trebala dobiti Katalonska republikanska ljevica (ERC) čiji se vođa nalazi u pritvoru pored Madrida. Oriol Junqueras bio je potpredsjednik katalonske vlade i optužen je za pobunu protiv španjolske države nakon proglašenja nezavisnosti.
La Vanguardia je u svom uvodniku dan nakon izglasavanja nezavisnosti istaknula da je jednostrano izglasavanje republike bila pogrešna odluka dok se novine La Razón zalažu za cjelovitost Španjolske.
Obje ankete objavljene su u trenutku dok se stranke u Kataloniji organiziraju za nadolazeće izbore. PDeCat, stranka Carlesa Puigdemonta koji se nalazi u Belgiji, pozvala je sve snage za nezavisnost da izađu zajedno u sklopu "liste za zemlju". Očekuje se i reakcija unionističkih stranaka - stranke centra Građani, Narodne stranke desnog centra i lijevog centra PSOE. Treći blok mogle bi činiti stranke poput lijevog Podemosa koje se zalažu za dogovorni referendum o nezavisnosti, protive se jednostranom proglašenju odcjepljenja ali isto tako su i protiv pritvaranja dužnosnika i aktiviranog članka ustava.
Građani na ulicama govore da će izaći na izbore, da nisu umorni od aktualnih događanja.
"Sigurno ću izaći na izbore. Želimo potvrditi opredjeljenje za samostalnu republiku", kaže 52-godišnji radnik Joan iz mjesta pored grada Girone. On je na referendumu 1.listopada, suprotnom španjolskom ustavu, zaokružio "Da" za samostalnost.
Prošli mjesec su objavljene još dvije ankete javnog mišljenja. Centar za ispitivanje mišljenja (CEO), pod upravljanjem smijenjene katalonske vlade, proveo je ispitivanje od 16. do 29. listopada i naveo kako bi stranke za nezavisnost opet mogle osvojiti više od polovice mjesta u parlamentu. S druge strane, tvrtka Sigma Dos je napravila anketu prije izglasavanja nezavisnosti, od 23. do 26. listopada koja je pokazala kako bi te stranke mogle izgubiti većinu. Anketa Sigme Dos bila je napravljena za novine El Mundo, sa sjedištem u Madridu, koje se protive nezavisnosti Katalonije.
Nista se u povijesti nije promjenilo na demokratsi naic . Zasto.. zato so demokracija ne postoji i dan danas svi fakultetim svita debatiraju demokracija bez konacne definicije.Drzavni rezimi izmisljau svoje demokracije zanemaruju raspravu o istini.