Nakon što je postao novi predsjednik i zamijenio mjesta sa svojim prethodnikom Dmitrijem Medvedevom koji je zasjeo u premijersku fotelju, Vladimir Putin odlučio je da ipak neće dati previše prostora svom prethodniku, odnosno nasljedniku pa je tako vladu sastavio od svojih lojalista. Iako je Medvedev kao premijer bio spreman na neke reforme, neće baš imati puno manevarskog prostora s obzirom na to da je moćni Putinov saveznik Igor Šuvalov i dalje prvi zamjenik premijera, a ekonomskom politikom i dalje će kao ministar financija suvereno vladati Anton Silvanov.
Nije se Putin odrekao ni utjecaja na sigurnosne snage pa je ministar obrane ostao Anatolij Serdjukov, a vanjskim poslovima i dalje će dirigirati Sergej Lavrov.
Iako je već prije dogovorena zamjena mjesta između tadašnjeg predsjednika i premijera, činjenica da je Medvedevu i Putinu toliko dugo trebalo da sastave vladu potaknula je raspravu o tome ima li trzavica među ruskim "vladarima" i hoće li se vlada moći usuglasiti oko važnih pitanja, javlja Reuters.
Na rusku političku scenu, ušavši u novu vladu, stupila su i neka nova lica koja su bila podrška Medvedevu dok je stolovao u Kremlju. Arkadij Dvorkovič, donedavni Medvedevljev savjetnik, tako je postao jedan od šest zamjenika premijera, a prema nagađanjima ruskih medija bit će odgovoran za industrijsku politiku.
Fotelja ministra energetike dodijeljena je Aleksandru Novaku, bivšem ministru financija, a Putinov podređeni Igor Sečin, bez obzira na to što je napustio vladu, i dalje će nadgledati strateški važan naftni i plinski sektor. Svoj utjecaj Putin je osigurao i u gospodarstvu postavivši Andreja Belousova na mjesto šefa tog sektora.
opa... minusi? pa sjetite se ljudi ko je putina postavio...