Glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman odbio je Saboru dostaviti sve podatke o tome koliko je ukupno utrošeno za plaće i druga primanja na HRT-u i prikazati pojedinačne iznose bruto i neto plaća po pojedinim radnim mjestima - počevši od svoje plaće, članova Ravnateljstva, nositelja upravljačkih funkcija, do glavnih urednika te urednika programa i emisija. Odbor za medije je bez obzira na to zaključio kako mora dopuniti izvješće o plaćama koje im je ranije poslao i to u roku od pet dana.
Radman je, naime, članovima odbora objasnio da im ne može poslati više od onoga što je poslao, a to su tek prosječni bruto i neto u 2014. godini za dio radnih mjesta, jer bi time, uvjerava, prekršio najmanje tri zakona – o HRT-u, o radu te o zaštiti osobnih podataka.
- Inzistiranje na kraćem roku u kojem moram postupiti po vašem zahtjevu morat će rezultirati mojim suprostavljanjem – kazao je Radman te dodao kako mu zakoni ne dopuštaju da im da osobne podatke i plaće svojih zaposlenika. Zato je Odboru ponudio da ono što žele doznaju putem Nadzornog odbora HRT-a, Državne revizije ili da pak osnuju Povjerenstvo koje će proučiti sve informacije o mogućim nezakonitostima ili njegovom odstupanju od pravila.
- Predlažem vam da razmislite o drugim načinima, a ja sam spreman surađivati – odgovorio je Radman.
Zastupnici su odgovorili kako oni nisu tražili popis plaća po imenima i prezimenima zaposlenika, već po radnim mjestima, tako da njegova tvrdnja o kršenju tri zakona ne stoji.
- U povijesti Hrvatskog sabora nitko se nije na ovakav način oglušio na zaključke Sabora. HRT od građana godišnje dobiva 1, 3 milijarde kuna i građani imaju pravo biti informirani – prigovorila je HDZ-ova Sunčana Glavak, a njen stranački kolega Jasen Mesić je dodao da svi koji se financiraju novcem građana, od političara do vodećih ljudi na HRT-u, imaju moralnu obvezu objaviti svoje plaće.
HNS-ov Goran Beus Richembergh rekao je da se "pokušava obrnuti teza" na što on neće pristati. Zamjerio je Radmanu da se niti jednom riječju nije pokušao ispričati što je Saboru poslao necjelovito izvješće.
- A nabrajati zakone je krajnje licemjerno – kazao je Beus Richembergh glavnom ravnatelju HRT-a, demantirajući zakon po zakon zašto njegova teza o njihovu kršenju nije točna.
Njegov stranački kolega koji nije član Odbora, Milorad Batinić rekao je da ovaj zahtjev Sabora nije atak na Radmana.
- Ostavlja gorak okus u ustima kad propituje postupanje Sabora. Ovdje se radi o potpuno legitimnom zahtjevu jer koristite javni novac – naglasio je Batinić.
SDP-ov Ivan Račan pak tvrdi da postoje plaće iz javnog novca koje nisu javne i ne mogu biti javno objavljene.
- HRT nije monopolist, pa ima konkurenciju, a objava nekih podataka mogla bi tu kuću dovesti u neravnopravan položaj - upozorava Račan te predlaže da prvo pravne službe Sabora provjere je li njihov zaključak kojim traže dostavu plaća opravdan, no to ostali članovi odbora ne podržavaju te na koncu ipak zaključuju kako Radman mora dostaviti sve što se traži od njega u roku od osam dana.
Odbor za medije odlučio je i poništiti natječaj za izbor četiri člana Nadzornog odbora HRT-a te raspisati novi. Odlučili su to nakon što ih je Radman pismom upozorio da Zakon o HRT-u ne propisuje kao jedan od uvjeta “najmanje deset godina radnog iskustva s područja medija”, kako je to Odbor naveo u natječaju, već “najmanje deset godina radnog iskustva”.
Vladajući su odbili HDZ-ov zahtjev da se osnuje pododbor, neko radno tijelo ili održi tematsku sjednicu kojom bi zastupnici utvrdili je li Radmanova odluka o otkazima Elizabeti Gojan i Hloverki Novak Srzić bila opravdana. Vladajući su HDZ-ovcima rekli kako se Odbor ne može "petljati u provođenje internih akata HRT-a", te da napišu konkretan prijedlog što točno traže, pa će tek tada odlučivati o tome.
>> 'Radmanovo izvješće o plaćama je sramotno, a vjerojatno i lažno'
Pa j...ga moj ratni put nije tajna ali Radmanova plaća jest! A na imanju ili nemanju monopola ili konkurencije Račan mlađi dokazao je da mu je najbolje da radi ono što je radio do sada, šuti.