Radnici Uljanika u ponedjeljak su ušli u peti dan štrajka, a novih informacija i nekih pomaka u vezi s razrješenjem situacije u pulskom bodogradilištu nema, potvrdio je predsjednik Štrajkaškog odbora i čelnik Jadranskog sindikata Boris Cerovac. Ulazi brodogradilišta su zavareni, moguće je ući samo na jedan ulaz kojeg nadziru članovi Štrajkaškog odbora. Ulaz je dopušten samo Uljanikovim radnicima, dok se kooperanti koji rade na polarnom kruzeru ne puštaju u brodogradilište.
"Bilo je pritisaka pa čak i prijetnji da ipak dozvolimo rad određenom dijelu kooperacije, međutim krenuli smo na put ka rješavanju sudbine Uljanika i sad je trenutak da idemo do kraja" - poručio je Cerovac. Dodao je kako radnici ostaju u štrajku dok se ne ispune njihovi zahtjevi, odnosno sve do isplate sedam zaostalih plaća, a odluku o svojoj sudbini - stečaju ili restrukturiranju - žele znati što prije.
"I danas smo se, kao uostalom i jučer, sastali s članovima Uprave Uljanika, željeli smo dobiti malo više informacije o tome što se zbiva, kad već od premijera i Ministarstva gospodarstva nema povratnih informacija. Ali ni naša nam Uprava nije mogla dati ikakve vijesti, barem ne pozitivne, da se nešto pomaklo iz mrtvila" - izjavio je za Hinu Cerovac. Kako je rekao Štrajkaški odbor će se i dalje svakodnevno sastajati ali, "dok nema novih odluka, nema ni najava daljnjih radničkih akcija".
Inače, sindikati koji djeluju u Uljaniku - Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije, Sindikat metalaca Hrvatske i Jadranski sindikat - prošlog su petka uputili dopise premijeru Andreju Plenkoviću, predsjednici Republike Kolindi Grabar- Kitarović i predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću pozivajući da se hitno donese odluka o restrukturiranju, a od luksemburškog brodara Jan De Nula i australskog Scenica da ne odvoze brodove iz Pule, nego da ih dovrše u Uljaniku. Odgovore na te dopise još nisu dobili.
Situaciju je prokomentirao i potpredsjednik Vlade Predrag Štromar za 24 sata.
- Sad je situacija već dosta jasna i dobili smo informacije od ministara i premijera koliko treba uložiti ako se ide u restrukturiranje i koliko treba platiti ako se ne ide. To je sad velika razlika i vrlo brzo će biti odluka. I u drugim krajevima je bilo takvih pitanja, Varteks bio stečaj i na kraju se restrukturirao svojim novcem bez i jedne kune poreznih obveznika. Pevec išao u stečaj i on pozitivni primjer da se može raditi u stečaju i poslovati.. Siguran sam da će u škverovima biti aktivnosti, ali ne na ovaj način, da se daju sredstva poreznih obveznika.
- Vidjet ćemo još u ovih par sljedećih par dana. Ali moje mišljenje je da treba razriješiti i reći radnicima: Možete, zahvaljujući rastu bruto domaćeg proizvoda, zahvaljujući potražnji za radnicima, raditi na drugom, boljem, kvalitetnije plaćenom mjestu. Oni sad rade za minimalac, a siguran sam da mogu naći posao negdje drugdje, čak i u Istri, da ne moraju ići negdje daleko na kontinentalni dio. To ne znači da možda i neće imati posla u škverovima, ali bolje plaćen- dodao je.
>>Štrajk u Uljaniku. Radnici zavarili vrata
Ma da im se radi oni bi otišli raditi,.u Uljaniku je samo hrpa neradnika koja bi još i još htijela živjeti na grbači svih nas,.a najviše su se naradili kad bi sebi doma uzimali iz škvera preko ograde i kad bi miješali šećer u kavi, što se mene tiće možete i od gladi umrijeti ili neka vam Miletić i Flego pomažu!