Ministar zdravlja Rajko Ostojić danas je na konferenciji za novinare predstavio Nacionalni plan razvoja kliničkih bolničkih centara, kliničkih bolnica, klinika i općih bolnica u RH 2014.-2016.
Ministarstvo zdravlja izradilo je Nacionalni plan razvoja s ciljem poboljšanja dostupnosti i kvalitete zdravstvene zaštite pacijentima, stvaranja nove mrežu bolnica i omogućavanja racionalnijeg upravljanja bolničkim troškovima. Nacionalni plan razvoja bolnica donosi se po prvi puta u Hrvatskoj, a riječ je o jednom od strateških dokumenata Vlade.
Kako se navodi u Nacionalnom planu, osnovna ideja je stvoriti bolnice 21. stoljeća, što će se između ostalog postići smanjenjem broja akutnih postelja i povećanjem broja stolaca/postelja u dnevnoj bolnici.
- Ključ i cilj nam je pacijent. Ukratko, pacijent je u središtu zdravstvenog sustava - rekao je Ostojić.
- Kasnim s prezentacijom 18 dana, a u zbilji kasnimo 15, 18, 20 godina - rekao je Ostojić.
Dva su osnovna načela - načelo supsidijarnosti i načelo funkcionalne integracije, objasnio je. Funkcionalna integracija predviđa se za 21 od 31 bolnice.
Četiri su osnovna kriterija planiranja razvoja i funkcionalne integracije bolnica. To su prosječna stopa popunjenosti, s ciljem 85 posto, prosječno trajanje boravka u bolnici, minimalni broj postelja, te modalitet liječenja. Zdravstveno planiranje podijeljeno je na četiri regije: središnju i sjevernu, istočnu, južnu i zapadnu.
- Štednja nije prioritet. Prioritet su naši pacijenti, ali očekujemo uštedu po provedbi Nacionalnog plana od 400 milijuna kuna - rekao je Ostojić.
- Sve što smo radili radili smo za poboljšanje sigurnosti i zadovoljstva naših pacijenata - rekao je. Na pitanje što jamči da će se plan provesti, Ostojić je odgovorio: "Jamči moj tim".
Javna rasprava o Nacionalnom planu trajat će od danas do 18. travnja. Nakon javne rasprave plan bi trebali usvojiti Vlada i Sabor, a odmah potom plan bi trebao stupiti na snagu. Ostojić je naglasio da plan ima de facto snagu zakona.
Nacrt Nacionalnog plana i obrazac za komentare dostupni su na www.zdravlje.hr.
Ostojić platio studiju 1500 000 kuna. Pa zašto sine Rajko kraj sebe menadžera sa Harvarda i pomoćnika Vončine menažera iz Londona? Zar niste sami znali preračunati broj kreveta, broj oboljelih u odnosu na prostor i prometnu povezanost. I sad namd nam tu prezentirate ovo kao neki ključni zdravstveni masterplan. I počnite govoriti Hrvatski mislim da je to osnovno pravilo kulture.