Udruga “Eko Kvarner” uputila je danas primorsko-goranskoj Županijskoj skupštini prijedlog o raspisivanju referenduma o (ne)prihvatljivosti realizacije projekta “Plomin C” s predloženom zastarjelom tehnologijom i ugljenom kao energentom.
Upozoravaju na moguće posljedice zbog strujanja vjetrova koje se mogu osjetiti ne samo u Brseču, Mošćeničkoj Dragi i na otoku Cresu nego i u Gorskom kotaru. “Eko Kvarner” stoga predlaže da se referendum u Primorsko-goranskoj županiji provede istoga dana kada i u Istarskoj županiji.
– Građanima je jedino preostalo tražiti raspisivanje referenduma – kazao je Vjeran Piršić, predsjednik “Eko Kvarnera”. Osvrnuo se i na jučerašnji incident u Urinju, podsjetivši da su, baš kao i kod projekta “Plomin C”, i kod nedavne rekonstrukcije rafinerije na Urinju obećavali da će sve biti ekološki besprijekorno.
U "Eko Kvarneru" se čude izjavama iz Ine
Čude se izjavama iz Ine da nije bilo zagađenja okoliša jer je na fotografijama i videosnimkama vidljiv crni dim iznad Urinja. Naime, u jučerašnjem priopćenju Inina Sektora za korporativne komunikacije objasnili su da se radilo o tehnološkom poremećaju, ispadanju dva postrojenja – FCC i vakuumske destilacije, što je prouzročilo pojačano dimljenje baklji i dimnjaka postrojenja FCC, dok je buku izazvalo propuštanje na sigurnosnom ventilu.
Iako su građani javljali o snažnom smradu, podaci o mjerenju zagađenosti zraka riječkog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo pokazali su da na području Kostrene jučer nije bilo pojačanog zagađenja zraka.
>>VIDEO Zbog kvara u riječkoj rafineriji Ine sukljao crni dim
ja mislim da bi trebalo raspisati referendum ali onaj tko glasa protiv plomina trebao bi snositi i posljedice a to je 100% veći račun za struju.