Na Atlantskom oceanu u tijeku je velika potraga za turističkom podmornicom Titan koja je u nedjelju nestala nakon što je zaronila do olupine Titanika. U podmornici je pet osoba, a kontakt je izgubljen 1 sat i 45 minuta nakon zaranjanja. Od tada traje opsežna potraga na oceanu koju vodi američka i kanadska obalna straža.
Mladen Pešić, ravnatelj Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju i profesionalni ronilac komentirao nam je u kakvom su stanju putnici u podmornici te kakvi su uopće uvjeti na takvoj dubini. Naime, olupina Titanika nalazi se na dubini od 3800 metara.
- Mi ronimo do 40-ak metara s bocama, a zrak koji se udiše se smanjuje na tim dubinama. Dolje je tlak ogroman, tlak na kojem naše tijelo ne može izdržati. Već samo na deset metara je jedan atmosferski tlak više iznad normalne razine - kaže nam Pešić. Pitali smo ga i što misli kako se putnici u podmornici osjećaju.
VEZANI ČLANCI:
- Mislim da je to grozan osjećaj, teško je to opisati. Naše ronjenje je potpuno drugačije, ronimo s bocama, to je vrsta slobode, uživanja, možeš roniti na dubinama i gledati biljni i životinjski svijet ili kulturna dobra kao što mi radimo. Ovo što se njima događa, zatvoreni u tako malom prostoru sa strahom da neće izroniti, mislim da je to nešto grozno. Iščekivanje da ih netko spasi, a teško ih je i naći. To su ogromne dubine, pretraživanje takvih područja nije baš jednostavno. Za to bi trebali imati posebne brodove opremljene sa različitim skenerima koji mogu skenirati dno, a onda bi se trebala prepoznati podmornica na tim skenovima. Opet je pitanje na kojem području su zaronili i koje bi područje trebalo istražiti da bi podmornicu bilo uopće moguće naći. Nije im sigurno jednostavno, to su mali prostori - kaže. Opisao nam je i kako je to zaroniti na dubinu od 3.800 metara.
- Tamo nema nikakve svjetlosti, jedina svjetlost je njihova umjetna svjetlost sa podmornice. A ako je došlo do kvara moguće je da uopće nemaju svjetlosti i da su u mraku. To je još jedan dodatni stres - ističe Pešić.
Upitali smo ga i što misli zašto se netko odluči na takvo riskantno putovanje, na toliku dubinu u podmornici koja može prevesti samo pet osoba. Naime, u podmornicu stanu četiri putnika i pilot, a dugačka je samo 6,7 metara te teži nešto malo više od 10 tona. Putnici sjede na podu i imaju jedan maleni prozor kroz koji mogu vidjeti gdje se nalaze.
- To je sigurno avanturizam, cilj im je da će postići nešto što drugi nisu. Kao što je penjanje na Mont Everest, atrakcija koja ne može svima biti dostupna, tako je ovo jedno iskustvo koje će rijetki moći proživjeti. Prvenstveno zato što je to užasno skupo, a drugo to je riječ o Titaniku i njegovoj priči. To je zadovoljstvo ljudima koji su već u životu postigli nekakve ciljeve pa su im to neke nove granice koje žele savladati - zaključuje Pešić.
FOTOGALERIJA Sonar zabilježio zvukove lupanja s lokacije olupine Titanica
Meni je osobno kontradiktorna ta tehnologija koju kao posjedujemo. Istražujemo glaktike i planete udaljene 3,8 miliona km a ne možemo naći podmornicu od 10 tona na 3,8 km dubine.