Čelnici pet država – Rusije, Irana i tri bivše sovjetske republike Kazahstana, Azerbajdžana i Turkmenistana potpisali su jučer u Kazahstanu (gradu Akatau) konvenciju o Kaspijskom moru, zapravo potpisan je Kaspijski savez.
Neki su ga zvali jezerom, a drugi morem, ali od sada vodeni prostor na čijoj obali leži i ruski grad Kaspijsk imat će poseban status. Neće biti ni more ni jezero, kazao je ruski zamjenik ministra vanjskih poslova Grigorij Karasin. Konvencijom je taj prostor, pa i dno i ono što se nalazi ispod dna, podijeljeno na pet zemalja.
– Ovaj će sporazum označiti povijest – kazao je ruski predsjednik Vladimir Putin poželjevši i bolju vojnu suradnju pet država. Više od 20 godina, odnosno od kada je 1991. Sovjetski Savez prestao postojati, vodili su se pregovori o podjeli plijena u kaspijskom podmorju, gdje navodno leži 50 milijardi barela nafte i 300 tisuća milijardi prostornih metara plina.
Kada bi to bilo Kaspijsko more, premda je zatvoreno i nije povezano s ostalima ili s nekim oceanom, onda bi trebalo biti podijeljeno po načelu konvencija o pravima mora, odnosno prema udaljenosti od kopna svake zemlje. Kada bi bilo jezero, onda bi priobalne zemlje trebale dobiti jednake “kriške”, što bi na kraju bilo na štetu Kazahstana, a u korist Irana.
Trebalo je pronaći novi status najvećeg zatvorenog vodenog prostora na svijetu. Sporazum na obali Kaspija (nazovimo to jezero-more tako) bio je peti na vrhu od 2002. od pada SSSR-a.
Jučerašnji dan zbog ovoga sporazuma zasigurno će biti važan povijesni datum.
>> Pogledajte video - Oružje koje je imalo ključnu ulogu u oslobađanju Hrvatske
ne radi se o nikakvoj zaplijeni ili kradji.To je dogovor o podjeli Kaspijske nafte.