Mihail Mišustin ponovno je ovog mjeseca imenovan za šefa predsjednika vlade nakon što je na izborima za predsjednika države opet pobijedio Vladimir Putin. Delegacija na čelu s Mišustinom bila je na poslovnom sajmu u Nižnjem Novgorodu gdje su gledali nove modele automobila tvrtke Volge. Nije tajna da Rusija i Kina trguju na svim područjima, no Mišustinu nije sjeo jedan detalj u automobilu.
– Prijatelji, sve mi je jasno, ali gdje je napravljen ovaj volan? – upitao je Mišustin prilikom pregleda Volge i pitao je li u pitanju kineska proizvodnja.
– Želimo da bude ruski – kazao je i dodao da to nije tako teško. Na Telegram kanalu ruske vlade objavljen je i video, piše Politico.
Rusija, koja je pogođena zapadnim sankcijama i odlaskom mnogih stranih proizvođača automobila, oslonila se na Kinu i njene proizvođače kako bi održala ovaj sektor živim. Sada su krenuli u oživljavanje marke Volga, za što su osigurali oko 600 milijuna eura. Putin je ranije pozvao ruske dužnosnike da voze samo vozila domaće proizvodnje.
VEZANI ČLANCI
Volga na tržište izlazi s tri modela – limuzinom C-40 i dva crossovera K-30 i K40. Sva tri modela koriste učinkovit i štedljiv benzinski motor snage 188 konjskih snaga (300 Nm). U dizajnu rešetke hladnjaka zadržan je kontinuitet povijesnog izgleda automobila.
– Planiramo stvoriti domaću proizvodnju najkritičnijih komponenti. Trenutačno inženjeri iz Nižnjeg Novgoroda rade na rješenjima koja će omogućiti duboku lokalizaciju platforme i glavnih komponenti i sklopova. Automobilski klaster iz Nižnjeg Novgoroda ima sve za implementaciju ovoga – iskustvo, tradiciju, proizvodne kompetencije i najbolju strojarsku školu u zemlji – rekao je nedavno Alexander Podoplelov, voditelj tvrtke Passenger Car Production, prenosi TASS.
Russia is starting the production of the latest Volga cars.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) May 22, 2024
Small nuance: all their parts are Chinese, including the steering wheel. Even Russian PM Mishustin recognizes this. pic.twitter.com/qO3wv962tf
Na što je spala Rusija i to samo 30 godina nakon raspada SSSR-a. Nekada je Kinezima Rusija bila uzor za industrijsku proizvodnju a danas, nakon samo 3 desetljeća sve je obrnuto. SSSR je držao 12% svijetskog BDP-a, danas samo 3% i to je sve svedeno na izvoz nafte i plina, jednostavnu zaradu crpljenja energenata iz zemlje gdije netreba puno znanja i rada. Rusija je imperija na zalasku a ovaj rat u Ukrajini je ustvari očajan pokušaj okrenuti kotač povijesti unazad.