Hrvatska je još prošle godine naručila ukupno 2,7 milijuna doza AstraZenecina cjepiva, no nakon što se ugovor ispoštuje, čini se da daljnjih narudžbi upućenih Oxfordu neće biti.
– Preko zajedničke nabave Europske komisije, sveukupno je za Hrvatsku naručeno 2705 milijuna doza, i taj je ugovor i dalje na snazi. U slučaju eventualnih promjena obavijestit ćemo javnost slijedom odluke Europske komisije – kazao je za 24 sata ministar Vili Beroš te potvrdio navode o otkazivanju suradnje povjerenika za unutarnje tržište Thierryja Bretona.
Drugu dozu cjepiva svi bi trebali dobiti na vrijeme jer smo dosad dobili tek 460 tisuća, a potrošili tek 258 tisuća cjepiva. Samo bi ovoga tjedna trebala stići 21.000 doza AstraZenece, a kako je odbija velik broj građana, oni koji su se njome već cijepili doći će na red, poručio je i ravnatelj zagrebačkog Zavoda ''Dr. Andrija Štampar'' Zvonimir Šostar.
Zbog nepoštovanja ugovora o isporuci cjepiva, EU je još u travnju tužio britansku tvrtku, a sada najavljuje i prekid suradnje i okretanje cjepivu Pfizer/BioNTecha kojeg bi do kraja lipnja trebalo stići čak 250 od ukupnih 410 milijuna doza. Da su veći problem viškovi, a ne manjkovi, potvrđuje i statistika – dok je u Njemačkoj i Francuskoj potrošeno oko 80 posto cjepiva, u Hrvatskoj je potrošeno tek 67 posto, čime se svrstavamo među EU države s najmanjim povjerenjem u AstraZenecu.
Zašto svatko drugačije reagira na cjepivo? Evo što kažu stručnjaci.
I onda pfizer preuzima astra zenecu.