„Očigledno je da još uvijek postoje značajne razlike, pa moramo vidjeti možemo li ostvariti neki napredak“, izjavio američki državni tajnik John Kerry u nedjelju u palači Coburg Beču uoči sastanka s visokom predstavnicom EU-a za vanjsku politiku Catherine Ashton i svojim europskim kolegama iz Velike Britanije, Francuske i Njemačke Williamom Hagueom, Laurentom Fabiusom i Frankom-Walterom Steinmeierom koji su se pridružili pregovorima između Irana i šest svjetskih sila (SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija, Francuska plus Njemačka) o spornom iranskom nuklearnom programu, koji su zapeli na nekoliko ključnih pitanja.
Sastanku je nazočan i šef iranske diplomacije Mohamad Džavad Zarif.
Moskva i Peking su na bečki sastanak poslali svoje visoke diplomatske dužnosnike, obzirom da ruski i kineski ministri vanjskih poslova istovremeno sudjeluju na sastanku skupine zemalja u razvoju BRICS.
Visoki iranski pregovarač, zamjenik ministra vanjskih poslova Irana Abbas Araqchi je uoči početka sastanka ocijenio kako je u dosadašnjim pregovorima napredak postignut u oko 60 posto teksta nacrta sporazuma, ali da nažalost u „ključnim pitanjima nije bilo približavanja stavova“. Austrijski radio i televizija ORF je javio da Iran upozorava Zapad zbog njegovih „pretjeranih zahtjeva“.
Britanski i francuski ministri vanjskih poslova Hague i Fabius su također skeptični oko skorog postizanja suglasja. Hague je rekao da je „nevjerojatno da dođe do brzog proboja“ u pregovorima Irana i „šestorke“, napomenuvši kako je prerano govoriti o produljenju pregovora, čiji rok prema prethodnom dogovoru ističe za tjedan dana, odnosno 20. srpnja. Istakao je kako je svakako važno dokazati miroljubive namjere iranskog nuklearnog programa.
Fabius smatra Sporazum s Iranom „izuzetno značajnim za mir“. Rekao je kako taj sporazum mora biti „seriozan“, dodavši da još ima „čitav niz neriješenih pitanja“, između kojih i broj centrifuga za obogaćivanje urana, reaktor teške vode u Araku te utvrđivanje transparentnosti iranskih nuklearnih aktivnosti.
Austrijski ministar vanjskih poslova i domaćin sastanka Sebastian Kurz je rekao kako je najvažnije „utvrditi da Iran nema atomsko oružje“. Nakon višemjesečnog pregovaranja Iran i „šestorka“ bi trebali do 20. srpnja 2014., kako je predviđeno Akcijskim planom postići trajni sporazum koji bi jamčio da Teheran neće imati atomsko oružje, u zamjenu za ukidanje uvedenih međunarodnih sankcija, koje su uzdrmale iransko gospodarstvo, posebice naftni i bankovni sektor.
Na marginama sastanka pregovarača i šefova diplomacija svjetskih sila o iranskom nuklearnom programu, teme razgovora trebale bi biti i sukobi na Bliskom Istoku i Ukrajini.
>> Ashton u Beč pozvala šefove diplomacija svjetskih velesila
gdje su vam vijesti o aktuelnom genocidu nad muslimanima pa i krcanima u palestini,sa strane cionista izraela i slepe amerika i europe koja zatvara oci pred ubijanjem dijece i zena ,civila