Iako je Sabor još prije gotovo tri mjeseca donio odluku o osnivanju istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica vezanih uz ubojstvo Stjepana Đurekovića, do danas ga SDP, koji je tu ideju i inicirao, nije uspio oformiti. Osim činjenice da se gotovo nitko ne slaže s radom takvog povjerenstva, trenutačno bi on bio i protuzakonit jer traje procedura izručenja Perkovića Njemačkoj upravo zbog sumnje da je sudjelovao u ubojstvu Đurekovića, a zakon kaže da se to saborsko tijelo ne može osnovati “za pitanja o kojima je pokrenut sudbeni postupak tako dugo dok taj postupak teče”. Mišljenja su podijeljena i o tome može li povjerenstvo raditi dok traje postupak u Njemačkoj.
Nema ni potporu partnera
SDP u ovom planu nema potporu ni svog partnera HNS-a, koji ne vidi smisao osnivanja istražnog povjerenstva.
– Nećemo opstruirati rad povjerenstva, ali nećemo ni sudjelovati u njegovu radu – kaže nam HNS-ov zastupnik Igor Kolman. Bivša premijerka Jadranka Kosor jedina je spremna sudjelovati u radu tog povjerenstva kad i ako se stvore uvjeti za njegov rad, u što ona sad već i sumnja, ali je ipak, kaže, kao političarku i pravnicu, zanimaju sve okolnosti u slučaju Đureković.
– Ako kao dio oporbe budem predložena za članicu povjerenstva, pristat ću na to, ali ne ako budem jedina iz oporbe. U tom slučaju ne želim sudjelovati ni u kakvoj farsi ni cirkusu – rekla nam je Kosor. HDSSB pak od prvog dana govori da je istraga ubojstva Đurekovića posao pravosuđa, ali i da su povjerenstva nepotrebna jer se dosadašnja nisu pokazala učinkovitima. Jednako misli i šef Hrvatskih laburista Dragutin Lesar, koji kaže da je apsurdno da vlast predlaže osnivanje povjerenstva kada su ona izmišljena kao institut oporbe.
HDZ oštro protiv
– Povjerenstva su oružje oporbe da propituje vlast, nezabilježeno je da ih vlast predlaže kada ima sve institucije sistema da sama istraži slučaj – tvrdi Lesar. Klub SDSS-a još nije odlučio hoće li sudjelovati u radu povjerenstva, prije toga je, kaže Milorad Pupovac, potrebno razgovarati o svrsi i sadržaju tog povjerenstva. S obzirom na to da na čelu Povjerenstva uvijek sjedi šef oporbe, esdepeovci tu žele Tomislava Karamarka, koji bi morao i svjedočiti kao bivši šef tajnih službi iako je HDZ jasno poslao poruku da je rad povjerenstva protuzakonit.
– Ubojstvo Stjepana Đurekovića slučaj je za pravosuđe, a cijeli cirkus oko istražnog povjerenstva pokušaj je Kukuriku koalicije da se prikrije prava istina – poručili su jučer iz HDZ-a te primijetili da vlast time želi skrenuti pozornost sa svog nerada.
Parlamentarna istražna povjerenstva su svugdje u svijetu institut na kojem inzistira oporba , samo kod nas vladajući traže istražno povjerenstvo na kojem bi manipulirali činjenicama , kao što je to činio i Perković u 8 nastavaka u Večernjaku , nebi li spinovima i samoreklamiranjem zadobio simpatije dijela javnosti za neizručenje Njemačkoj. Taj svojevrsni pritisak na pravosuđe Večernjaku ne služi na čast, jer je time omogučio osumnjičeniku za sudjelovanje u zločinu svojevrsnu obranu na krivom mjestu i time stvorio uvjete za moguće nepoštivanje EU uhidbenog naloga od strane pravosuđa, što Hrvatsku može koštati izolacije, u kojoj na određeni način jesmo još od donošenja tzv. lex-Perković.