Počinje suđenje

Sedam godina kasnije još se ne zna gdje je novac iz Brodosplita

brodosplit
Ivo Čagalj/Pixsell
11.11.2012.
u 22:11

Optužene se tereti da su splitsko brodogradilište oštetili za 4,7 milijuna dolara

Afera prije afere. Tako bi se vjerojatno mogao nazvati slučaj Brodosplit čiji će akteri, sedam godina nakon izbijanja afere, sutra sjesti na optuženičku klupu Županijskog suda u Splitu zbog optužbi da su splitsko brodogradilište oštetili za 4,7 milijuna dolara. Zbog makinacija koje su pratile gradnju tankera za tvrtku Wessels optuženo je osam osoba. Brokera Dragu Mačeka te Gorana Vukasovića i Antu Luetića, bivše članove uprave Brodosplita, optužnica tereti za zlouporabu položaja i ovlasti.

Sklopili ugovore

Njih trojica te Mateo Tramontana, direktor Brodotrogira, Ivica Donkov i Hrvoje Matovinović, zaposlenici Mačekove tvrtke Iceberg, Ivica Cesarec, ekonomski konzultant te Danijel Nikolić, vlasnik tvrtke Armator projekt, optuženi su i za pranje novca. Maček se usto još tereti i za poticanje na zlouporabu položaja.

Vukasovića i Luetića kao direktore Brodosplita tereti se da su tijekom 2005. i 2006. na traženje Drage Mačeka, koji je u pregovorima sudjelovao na strani kupaca, dogovorili i sklopili četiri brodograđevna ugovora. Radilo se o dva pobočna pisma i brokerskom ugovoru kojima se splitsko brodogradilište obvezuje sagraditi četiri tankera za četiri ciparske tvrtke za cijenu u protuvrijednosti od 51,560.498 USD po brodu. Potpisana su i dva pobočna pisma kojima je cijena iz ugovora smanjena na iznos u protuvrijednosti 50,050.000 USD po brodu. Ujedno je sklopljen i brokerski ugovor kojim se Brodosplit obvezuje isplatiti tvrtki sa sjedištem u Cipru u vlasništvu iste grupacije na ime provizije 1,9 posto ugovorene cijene.

Potom su 21. srpnja 2005. Vukasović i Luetić na sjednicama nadzornih odbora, zatajivši da se iznosi ugovoreni pobočnim pismima ne odnose na navedene troškove, nego omogućuju povrat novca iz Brodosplita kupcu, dobili odobrenje potpisanih ugovora i pobočnih pisama neistinito prikazavši da drugih ozbiljnijih ponuda nije bilo.

To su učinili iako su znali da su postojale dvije povoljnije ponude i to jedne tvrtke iz Monte Carla i jedne tvrtke iz Švedske. Nisu ih prihvatili, navodi se u optužnici, kako bi sklapanjem ugovora s tvrtkama nizozemske grupacije Mačeku omogućili da ostvari veliku nepripadajuću materijalnu korist.

Vratili uplaćeno

Nakon što su tvrtke kupci na ime prve rate platile svaka po 5,156.050 USD i temeljem pobočnog pisma ispostavile četiri predračuna na ukupno 4,000.000 USD, koje je poslao Maček s faksa društva čiji je vlasnik udjela, te nakon što je brokerska tvrtka ispostavila četiri računa na ukupno 760.760 USD, Brodosplit je 23. siječnja i 22. veljače 2006. na račune četiri tvrtke kupca i tvrtke brokera u Cipru doznačio spomenute iznose vrativši time uplaćeno na ime cijene. Vukasović i Luetić odobrili su uplatu, a Maček je novac podigao i dalje ga uplaćivao na račune ostalih okrivljenika u Austriji.

Afera možda nikad ne bi bila otkrivena da hrvatske vlasti nisu dobile upozorenje iz Austrije o pranju novca poteklog iz Brodosplita. Afera je punila novinske stupce, istraga je trajala tri i pol godine i na koncu, kada je podnesena optužnica, najkrupnijih riba u njoj nije bilo. Primjerice, Branka Vukelića, predsjednika NO-a Brodosplita i ministra u prošloj vladi koji je u početku izjavljivao da nikakvog pranja novca nije bilo. Poslije se otkrilo da je bio upoznat sa sadržajima pobočnih pisama, a samim tim i isisavanjem novca. No zbog toga nikakvih posljedica nije imao. Što se događa znali su i ostali članovi NO-a, a među njima i Siniša Poljak, u to vrijeme organizacijski tajnik HDZ-a te prijatelj i osoba od povjerenja tadašnjeg premijera Ive Sanadera. Ni njega afera Wessels nije ni okrznula.

Afera Brodosplit mogla je postati Fimi media prije Fimi medije, međutim očito političke okolnosti to nisu dopuštale. Jasno je da novac na Mačekovim računima, kao i računima ostalih okrivljenika, nije tu i ostao, već je pronalazio put do džepova visokih državnih dužnosnika i HDZ-ovih miljenika. Međutim, splitska policija u pobočnim ugovorima nije vidjela ništa sporno, odbila je odraditi svoj dio posla te podnijeti kaznenu prijavu. Isto tako, u optužnici koju je Županijsko državno odvjetništvo podnijelo prije dvije godine nema odgovora na najzanimljivije pitanje: gdje je škverski novac.

Komentara 9

SN
snoopy001
08:04 12.11.2012.

jer HDZ zna, HDZ znaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

Avatar pf
pf
09:42 12.11.2012.

Mafija

NB
Navrnuti Bracanin
07:24 12.11.2012.

Nezna Bajić i oni koji bi to trebali znati. Svi mi drudi vezani za pomorstvo znamo. Pa samo pogledajte šta su od tada ostvarili akteri i njihova uža i šira rodbina . Naročito mi se dopada ono o treningu posade.. Nitko, ama baš nitko od učesnika o tome nema ni ideje a kamo li znanja.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije