Turska oporba ujedinila se protiv Erdoğana

Šestorka postavila cilj: zbaciti 'sultana' i vratiti demokraciju

Leaders of the six-party opposition alliance meet with Istanbul Mayor Imamoglu
Foto: ONUR GUNAL/IBB/REUTERS
1/3
31.01.2023.
u 09:19

Savez čelnika turskih oporbenih stranaka nazvanih Šestorka za stolom jučer je predstavio zajednički izborni program s jednim jedinim ciljem - s vlasti zbaciti "vječnoga" predsjednika Reçepa Tayyipa Erdoğana. Žele, kažu u ujedinjenoj oporbi

Savez čelnika turskih oporbenih stranaka nazvanih Šestorka za stolom jučer je predstavio zajednički izborni program s jednim jedinim ciljem - s vlasti zbaciti "vječnoga" predsjednika Reçepa Tayyipa Erdoğana. Žele, kažu u ujedinjenoj oporbi, vratiti Tursku na put demokracije i vladavine prava povratkom na parlamentarni sustav.

Stotinu godina Republike

U Turskoj se 14. svibnja održavaju parlamentarni i predsjednički izbori i bit će velika borba za svaki glas. Bit će to najvažnije glasovanje u stoljetnoj povijesti turske Republike, a mnogi dijele mišljenje da bi oni mogli biti i najteži za vladajuću Stranku pravde i razvoja (AKP) od njezina osnivanja 2001. i preuzimanja vlasti u studenome 2002., kao i za njezina predsjednika Erdoğana koji se počeo obračunavati s gotovo svim političkim strankama optužujući ih za izdaju i suradnju s "vanjskim neprijateljem".

Kako Erdoğanu, koji se ponaša kao sultan, nije uspjelo diskreditirati opozicijskog kandidata za predsjednika, gradonačelnika Istanbula Ekrema İmamoğlua, popularne osobe iz sekularne Republikanske narodne stranke lijevog centra (CHP), koji je bio kandidat šest ujedinjenih stranaka, Erdoğanov sud ga je osudio na više od dvije godine zatvora i zabranjeno mu je obavljanje javnih dužnosti zbog "vrijeđanja javnih dužnosnika" te kandidiranje na izborima.

Zbog toga je šest oporbenih stranaka udružilo snage i stvorilo šaroliku opoziciju. Utemeljili su savez Šestorka za stolom (Altili Masa) i na izbore žele poslati zajedničkog kandidata. Glavni favorit je čelnik najveće oporbene stranke CHP Kemal Kılıcdaroglu. On je već signalizirao svoju spremnost da bude na čelu saveza. Pod njegovim vodstvom stranka je ostvarila povijesne pobjede na lokalnim izborima 2019.: kandidat CHP-a pobijedio je u dva najveća grada u Turskoj, u Istanbulu i Ankari. Obje metropole prethodno su desetljećima bile pod vlašću Erdoğanova AKP-a. Međutim, Kılıcdaroglu nikada nije kao kandidat pobijedio na izborima.

Šanse za svrgavanje AKP-a na izborima u ljeto 2023. bolje su nego ikada, ali pod uvjetom da oporbeni savez do tada održi jedinstvo.

U Šestorci su ove stranke: socijaldemokratsko-kemalistička Republikanska narodna stranka (CHP), nacionalistički orijentirana stranka İYI, islamistički orijentirana tradicionalna stranka Saadet, koja je bila prva Erdoğanova stranka, ali posljednjih desetljeća jedva da ima značajniju ulogu, Demokratska stranka (DP), kao i dvije stranke koje su utemeljila dvojica bivših Erdoğanovih suboraca: Stranka budućnosti (Gelecek), koju je utemeljio bivši premijer i ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu, i Stranka demokracije i progresa (DEVA), koju je utemeljio bivši ministar financija i vanjskih poslova Ali Babacan.

Ankete u korist oporbe

Najvažniji ciljevi saveza Šestorka za stolom su: prekinuti dugogodišnju dominaciju vladajuće Erdoğanove stranke AKP i vratiti zemlju u parlamentarni sustav kako bi se predsjedniku oduzelo dio ovlasti i moći. To bi također trebalo biti u skladu s voljom mnogih birača. Naime, u nedavnom izvješću turskog Instituta za istraživanje javnog mišljenja Yöneylem, 65 posto svih ispitanika bilo je za povratak na parlamentarni sustav, dok samo nešto manje od 30 posto želi zadržati aktualni sustav. U istoj anketi, oko 63 posto ljudi izrazilo je mišljenje da se Turskom pod AKP-om "loše upravljalo, a 58 posto svih ispitanika također je izjavilo da "sigurno ne želi glasati" za aktualnog predsjednika Erdoğana na sljedećim predsjedničkim izborima.

Opozicija vidi veliku šansu u tome što izbori dolaze u vrijeme pogoršanja ekonomske situacije u zemlji, za što je odgovorna vlasti na čelu s Erdoğanom. Inflacija je u Turskoj viša od 64 posto, a vrijednost turske lire gotovo je prepolovljena od 2021.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije