Sjevernoatlantsko vijeće: Ulazak Hrvatske povećat će sigurnost

VL
Autor
Stojan De Prato
03.12.2008.
u 13:00

Preostalih 16 zemalja članica Sjevernoatlantskoga saveza koje još nisu ratificirale Protokol o pristupanju Hrvatske NATO-u učinit će to na vrijeme da naša zemlja u travnju, na NATO-vu summitu u Strasbourgu i Kehlu, postane punopravnom članicom Saveza. Ustrvrdio je to ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković po završetku dvodnevnoga sastanka Sjevernoatlantskoga vijeća (NAC), na kojemu je hrvatski ministar prvi put sjedio za stolom zajedno s ministrima vanjskih poslova zemalja članica.

- Ne očekujem nikakve teškoće u ratifikaciji, pa niti sa strane Slovenije – rekao je Jandroković.

Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer pozvao je, pak, preksinoć zemlje članice koje to još nisu učinile da Protokole o pristupanju Hrvatske i Albanije “ubrzano ratificiraju”. NAC je u svojemu Zaključnome priopćenju naglasio da će ulazak Hrvatske i Albanije u punopravno članstvo Saveza “ojačati sigurnost u čitavome euroatlantskome području”.

NAC je “zabrinut pogoršanjem političke klime u BiH tijekom posljednjih nekoliko mjeseci, koje ugrožava kako ustavni ustroj zemlje tako i njezine izglede za euroatlanstku integraciju”, te je “duboko zabrinut neodgovornom retorikom i djelovanjima koja oslabljuju bosansku državu i dovode u pitanje postojanje njezinih entiteta, uključujući razbijanje države BiH”. Dok poziva “sve političke vođe u zemlji na odgovorniji stav i provedbu konkretne promjene u skladu sa zahtjevima Vijeća za povedbu mira”, NAC upozorava da će “međunarodna prisutnost u BiH uzeti u obzir političko i sugurnosno stanje” te će “pridavati najveću važnost” uskoj suradnji s EUFOR-om.

Ministri su zaključili da su sigurnost zemalja članica i sigurnost Afganistana “usko povezane”, pa su “odlučni pružiti snage, izvore i gipkost da se osigura uspjeh ISAF-a”, NATO-ve misije u Afganistanu. Suglasili su se da se ISAF “privremeno pojača dodatnim snagama kako bi se osigurao izborni postupak” za predsjedničke i provincijske izbore u 2009., te za parlamentarne i oblastne izbore u 2010. godini. Nije još odlučeno koliko će koja zemlja poslati dodatnih snaga. Hrvatska u ISAF-u trenutačno sudjeluje s 300 vojnika.

NATO će u ponedjeljak misiji ATALANTA Europske Unije, u kojoj će biti šest ratnih brodova i tri izviđačka zrakoplova, predati dužnost zaštite brodova s humanitarnom pomoći od napada somalijskih pirata. Ministri su se složili da je za borbu protiv pirata, treba postići “sveobuhvatni međunarodni pristup” pod kapom Vijeća sigurnosti UN- a i riješiti pravnih teškoće, poput one čijemu pravosuđu izručiti uhvaćene pirate.

S Rusijom će NATO komunicirati neformalno, na razini veleposlanika. NAC upozorava da su ruska “nedavna djelovanja i izjave ozbiljno narušile povjerenje” NATO-a u Moskvu, pa poziva Rusiju da povuče priznanje neovisnosti Abkhazije i Južne Osetije, te da “izvrši obveze koje je preuzela” o povlačenju svojih vojnika iz Gruzije. Za Gruziju i Ukrajinu ministri su se ”složili da sve dogovoreno na summitu u Bukureštu još stoji: obje će jednoga dana postati članice NATO-a, ako to žele i ako ispune NATO-ve standarde”.
Hrvatska je sve te zaključke podržala, rekao je Jandroković.


Predsjednik norveškog parlamenta Jagland: Hrvatska se vraća Europi

Hrvatskoj je mjesto u Europi, kojoj je uvijek i pripadala, a Norveška posebno cijeni njezinu konstruktivnu i stabilizirajuću ulogu u regiji, izjavio je u srijedu predsjednik norveškog parlamenta Thorbjorn Jagland nakon susreta s predsjednikom Sabora Lukom Bebićem. - Hrvatska se vraća Europi, gdje je uvijek i pripadala, i transatlantskim integracijama - kazao je Jagland čija je zemlja, kako je rekao Bebić, "uvijek poticala pristupanje Hrvatske Europskoj uniji i NATO-u". Norveška je bila među prvim zemljama koja je ratificirala i Protokol o pristupanju RH NATO-u, a Bebić je istaknuo da ta zemlja najviše pridonosi problemu razminiravanja Hrvatske. Predsjednik norveškog parlamenta posebice je izrazio zadovoljstvo konstruktivnom i stabilizirajućom ulogom Hrvatske u regiji. - Hrvatska je model zemlje koja je prešla iz teškog razdoblja u mirnodopski razvoj - kazao je Jagland. Kao predstavnik zemlje koja je do sada, "politički i gospodarski", uložila puno u cijelu regiju, istaknuo je da je Norveškoj izuzetno važno kako se Hrvatska razvija i utječe na svoje susjedstvo. - Ono što vi ovdje radite i nama je vrlo važno - kazao je Jagland. Što se suradnje dviju zemalja tiče, Jagland je kazao da "vidi veliki potencijal", osobito u pomorskom sektoru, očuvanju pomorskih resursa, pomoći Hrvatskoj u uspostavi učinkovite obalne straže, kao i na području turizma. Hrvatsku godišnje posjeti oko 100.000 norveških turista, a i sam je predsjednik parlamenta jedrio u ovim, kako je rekao, "predivnim vodama" od Splita do Dubrovnika. - Jedrio sam u mnogim morima, ali to je bilo predivno - rekao je Jagland. Bebić je ocijenio da dvije zemlje uživaju "sustavnu i dugotrajnu suradnju". Svog je gosta podrobno izvjestio o hrvatskome pregovaračkom procesu, potezima i očekivanjima hrvatske vlade glede pristupa EU. Iako sama nije članica Unije, Norveška je kroz razne oblike konkretne pomoći od prvih trenutaka podupirala put Hrvatske u EU. Predsjednik Sabora podsjetio je i na dobre gospodarske odnose, spomenuvši zajedničke gospodarske projekte u Varaždinu i Šibeniku te izrazio uvjerenje da će dvije zemlje još intenzivnije surađivati na parlamentarnom planu. (H)

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije