Skupljajući drva naletio na minu i ostao bez stopala

17.02.2009.
u 10:46

Nuraga Sejdinović, 48-godišnjak iz Tvrđavice pokraj Osijeka, ostao je danas bez potkoljenice nakon što je u označenom minskom polju, kamo je otišao u nabavu drva, stao na minu, najvjerojatnije na protupješadijsku “paštetu”.

Galerija: Naletio na minu i ostao bez stopala

Unesrećeni je više od sat vremena krvario dok su pirotehničari, uz pomoć policije i liječnika Hitne medicinske pomoći, pokušavali osigurati područje kako bi mu pružili pomoć i prevezli ga u osječku bolnicu.

Poslao me po pomoć
Hitnu je pomoć malo prije 9.30 sati o nesreći obavijestio njegov bratić Hamdija Sejdinović (56), koji je s Nuragom također išao u šumu sjeći drva.
– Samo sam čuo eksploziju i čuo Nuragu kako kaže da mu ode noga. Rekao mi je da idem tražiti pomoć. Trčao sam kako bih pozvao Hitnu – kaže Hamdija. Sve se dogodilo samo nekoliko sekundi nakon što su hondom, s motornim pilama, ušli u šumu.

Pirotehničari su u 10.35 sati, kad su osigurali područje, napokon uspjeli izvući nesretnog čovjeka, a Hitna ga je pomoć u stanju šoka prevezla u osječku bolnicu.
– Bio je pri svijesti cijelo vrijeme dok smo pokušavali doći do njega. No kada su ga iznosili do vozila Hitne pomoći, izgubio je svijest – pričali su policajci na mjestu nesreće.

Nuraga se trenutačno oporavlja u Kliničkoj bolnici Osijek, gdje mu je amputirana desna potkoljenica.
– Pacijent je stabilan i izvan životne opasnosti. Amputirano je stopalo i dobar dio desne potkoljenice. Trudili smo se sačuvati najviše što se sačuvati da – kazao je liječnik dr. Marko Rimac ističući kako je odmah nakon operacije Nuraga bio pri svijesti. No nije rekao koliko bi oporavak mogao potrajati.


I prije su išli u mine
Hamdijina supruga Ramza ispričala nam je kako su i prije bratići znali ići u šumu po drva.
– Trebale su im pritke i kolci, a moj muž išao mu je pomoći da ne ide sam. Čim sam doznala da se dogodila nesreća, došla sam i vidjela da mome Hamdiji, na sreću, nije ništa – kazala je Ramza.

Susjedi pričaju da se u šumu, za koju svi znaju da je puna mina, koje pirotehničari ljeti uklanjaju, redovito ide u nabavu drva unatoč velikoj opasnosti. Također žale Nuragu, koji je otac dvoje djece, a prije nekoliko godina umrla mu je žena.

Neopreznost je ovoga muškarca gotovo koštala života, a iz policije upozoravaju da je na području Osječko-baranjske županije još oko 180 četvornih kilometara zemljišta prekriveno minama.

– Važno je naglasiti da je i područje u kojemu se dogodila nesreća obilježeno, ali da su, bez obzira na znak, bratići otišli tim putem po drva – kazala je glasnogovornica Policijske uprave osječko-baranjske Edita Roterbauer pozivajući ljude da ne zanemaruju označena i minski sumnjiva područja.


Opasno 955 četvornih kilometara

U Hrvatskoj je minski sumnjiva i minirana prostora 954,5 četvornih kilometara, koje je naša zemlja dužna razminirati najkasnije do 2019. godine. Trebala je to učiniti do iduće godine, ali je od UN-a zatraženo produljenje.

Minski je sumnjiv i miniran prostor u 12 županija i 111 gradova i općina.
Najveće su takve površine u Osječko-baranjskoj županiji, Ličko-senjskoj županiji i Sisačko-moslavačkoj županiji. (Ž. G.)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije