Vjerojatno za djelovanje nijedne fondacije nisu izrečena tako oprečna stajališta kao za Otvoreno društvo Georga Sorosa, koje, uz zapadne zemlje, djeluje u većini tranzicijskih zemalja središnje i istočne Europe. Najnoviji primjer je odluka mađarskih vlasti da zatvori njeno Centralno europsko sveučilište, navodno zbog formalnih razloga.
George Soros emigrirao je iz Budimpešte 1946. godine zajedno s ocem od kojeg je naslijedio strast za rizikom. Većina zarađenog novca (trenutačno se njegovo bogatstvo procjenjuje na 8 milijardi dolara) potječe od špekulacija na financijskim i deviznim tržištima. Njegova dobit uglavnom znači velik gubitak drugih. Poznat je njegov «lom» funte 1992., a samo nešto prije dobio je i osudu francuskog suda za insajdersko trgovanje. Postao je višestruki milijarder, ali i jedan od vodećih i društveno najaktivnijih filantropa zagovarajući slobodu medija, prava manjina, demokratski izabrane vlade… I dok se u financijama zalaže za deregulaciju, u organizaciji društva zastupa intervenciju na, čini se, temeljnim određenjima Fabijanskog društva (pretvorba kapitalističkog u socijalističko društvo mirnim reformama pod vodstvom istaknutih intelektualaca). Na London School of Economics, hramu zapadnog liberalizma, pročitao je 1947. knjigu Karla Poppera “Otvoreno društvo i njegovi neprijatelji”, što je kasnije odredilo rad i ime njegove fondacije.
Ali otvoreno financijsko tržište nije isto kao i otvoreno društvo, što je nakon desetljeća djelovanja svoje fondacije pod tim nazivom i sam priznao. Jer otvoreno društvo daje prostor za manipulaciju i spinove javnim mišljenjem kako bi se postigao željeni rezultat i time stav da bi sloboda razmišljanja i govora dovela do boljitka postaje ono što Soros naziva zabludom prosvjetljenja.
Isti zaključak kao u Orwelovim pretpostavkama o propagandi može biti apliciran i u slučaju demokracija gdje javno mišljenje vrlo često nije proizvod kritičkog razmišljanja već vrlo snažne manipulacije. Uostalom, takva mašinerija uvjerila je sve da je do financijske krize došlo zahvaljujući vladama, a ne samom tržištu. Postoje očite nesavršenosti u shvaćanju otvorenog društva koje ne podrazumijeva donošenje mišljenja na temelju diskusija i promišljanja o uzrocima i posljedicama, već podliježe pritiscima isključivog shvaćanja plasiranog od strane korporacija, vlada ili medija. Pripremajući se za reperkusije snažnog represivnog aparata (iako suptilnog u egzekuciji te nevidljivog na površini) i na svoju fondaciju, ulaže u obrazovanje mladih kadrova i postavlja osam potpredsjednika kako bi osigurao da i njegovi nasljednici njeguju iste postulate.
U jednom se sa Sorosom može složiti, u svojoj svojevrsnoj oporuci naglašava da Zaklada, koja je potrošila 8 milijardi dolara, i sada ima više novca nego ideja. Dobrih pogotovo.
Soroš je globalistički gangster.