Poprsje V. Cecelje

Spasio je ljude! Taborištu je prijetio pokolj od Kozaka

Poprsje župnika Vilima Cecelje u Hrastovici rad je Tomislava Kršnjavija
Antun Petračić/VLM
17.05.2011.
u 16:00

Zbog toga što je imenovan vojnim vikarom u NDH morao je do kraja života biti u progonstvu.

Jednako kako uređujem, pazim i čuvam župnu crkvu, sada ću skrbiti i o spomeniku nekadašnjem župniku Vilimu Cecelji. O njemu su s puno pohvala govorili roditelji, jer sam rođena baš za njegove službe u Hrastovici. Uz novo postolje već sam posadila proljetno cvijeće, a svaki dan zapalim i lampion, kazuje Ljubica Radučević, već 25 godina zvonarica ili sakristanka hrastovičke crkve.

Simbol štovanja Bleiburga

S jugoistočne strane Sv. Bartola, spomen poprsje župnika od 1935. do 1939., rad Tomislava Kršnjavija, postavila je Sisačka biskupija, a blagoslovio biskup Vlado Košić.

– Vilim Cecelja odavde je otišao u Zagreb i na Kustošiji postao župnik i graditelj crkve sv. Nikole Tavelića. Kardinal Stepinac imenovao ga je vojnim kapelanom i brinuo se za hrvatsku vojsku tijekom 2. svjetskog rata. Godinu dana prije završetka rata otputovao je u Beč, bio je zatvoren neko vrijeme u logoru pokraj Salzburga, a nakon puštanja pomagao svima onima koji su preživjeli Bleiburg, tu najveću tragediju našeg naroda. Postao je simbol štovanja Bleiburga. Dolično je da svome župniku Hrastovčani podignu spomenik i uz njega njeguju uspomenu na njegovu veličinu – istaknuo je biskup V. Košić. Naveo je još jedan razlog za postavljanje spomenika.

– Godine 1942. spasio je selo Taborište, čije su stanovnike htjeli pobiti Kozaci, sastavnica njemačke vojske. Počeli su paliti kuće, po cesti postrojili sve mještane i namjeravali ih pobiti za osvetu, jer je prije toga stradalo nekoliko njihovih pripadnika. Mislili su da su to neki partizani. Tada je Vilim na motoru dojurio iz Zagreba i rekao: "To su moji katolici, to je moj hrvatski narod" i spasio ih od sigurne smrti – objasnio je biskup Košić.

Primila prvu pričest

– Sjećam se župnika Cecelja, od njega sam ovdje u Hrastovici primila prvu svetu pričest, spada u red najistaknutijih svećenika župe sv. Bartola – kaže 84-godišnja Katica Augustinović, rođena Šulentić. Prije uskrsne mise pomolila se uz poprsje dobroga svećenika.

– Po mami i tati, dok su radili u župnom vinogradu, meni je poslao šaku bombona – rekla je Marija Knežić, rođena 1935., upravo u godini Ceceljeva dolaska.

Ključne riječi

Komentara 12

OB
-obrisani-
13:29 19.05.2011.

Pokoj mu duši.Jedan od najcjenjenijih župnika koji je hrvatima pružao duhovnu utjehu u progonstvu.

AJ
ajam
22:54 20.05.2011.

Stidite se gospodine?gdjo \"ADMIN\". Brisali ste komentar u kome nije napisana niti jedna rijec koja se sukobljava sa pravilima komentiranja u V.L. Komentar je napisan na osnovi neosporive istine , o cemu postoje ( jos uvijek zivi ) svjedoci ,edoci , a i arhivski materijal. Vas rad u V.L nije profesionalan odnos prema poslu , nego ocito, provodjenje neke stranacke politike.Da li znate sta je to sloboda govora, pisanja ( pa makar vama i ne odgovarala) ?? SRAMOTA. ... Cije ste vi -novine- i cije interese stitite? Nadam se , ne dugo!

H2
h2so4
16:14 18.05.2011.

Blesavijeg članka odavno nisam pročitao.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije