Izraelski dnevni list Yedioth Ahronoth objavio je da je u velikom špijunskom skandalu, koji je potresao Italiju, umiješana izraelska tajna služba Mossad. Nedavni špijunski skandal u Italiji potaknuo je brojne kontroverze, osobito zbog navodne povezanosti izraelske vanjske obavještajne službe Mossad s privatnom istražiteljskom tvrtkom. Ovaj slučaj, kako izvještava izraelski dnevni list Yedioth Ahronoth, otkriva složene veze između visokih političkih dužnosnika, sigurnosnih agencija i stranih obavještajnih službi.
Prema izvještaju Danielea Bettinija, skandal je počeo kada je privatna istražiteljska tvrtka, sastavljena od bivših i sadašnjih članova talijanskih sigurnosnih službi, optužena za krađu osobnih podataka o političarima, uključujući premijerku Giorgiu Meloni. Ovi podaci navodno su korišteni za ucjene, što je izazvalo zabrinutost za nacionalnu sigurnost i demokratske institucije. U sklopu istrage, najmanje četiri osobe su uhićene, a deseci drugih su pod istragom. Talijanski mediji opisuju slučaj kao zavjeru na najvišoj razini koja uključuje članove mafije, dužnosnike obavještajnih službi i strane obavještajne agente. Istražitelji su također sugerirali da su stručnjaci za kibernetičku sigurnost i hakeri mogli hakirati poslužitelje talijanskog ministarstva unutarnjih poslova, a cijeli slučaj su ocijenili kao "neprihvatljiv" i "prijetnju demokraciji".
Jedan od glavnih osumnjičenika je bivši visoki policijski službenik koji vodi tvrtku "Ecolayz". On je optužen za hakiranje vladinih ministarstava i izgradnju golemih dosjea puni tajni i informacija koje su bile namijenjene prodaji velikim tvrtkama i odvjetničkim društvima. Ove informacije uključuju i osjetljive podatke o međunarodnim poslovima i transakcijama, što dodatno naglašava ozbiljnost situacije.
VEZANI ČLANCI:
Istražitelji su također presreli posjet neidentificiranih izraelskih agenata tvrtki "Ecolayz", koji su tražili informacije o iranskom plinu koje su mogle biti od interesa za talijansku državnu plinsku tvrtku "Eni". Ova interakcija dodatno implicira šire geopolitičke interese, uključujući sumnje na nelegalnu trgovinu plinom s Iranom.
Izvještaji sugeriraju da su izraelski agenti bili zainteresirani za informacije o ruskim hakerima povezanim s bivšom Wagnerovom grupom, koju je vodio Jevgenij Prigožin. U zamjenu za te informacije, nudili su talijanskoj tvrtki tajne informacije o ilegalnoj kupnji plina iz Irana. Ovaj skandal nije samo pitanje nacionalne sigurnosti Italije; on ukazuje na složene veze između različitih međunarodnih aktera, uključujući Iran, Rusiju i Izrael. Također, uključivanje Vatikana u ovu situaciju dodatno komplicira stvar, sugerirajući da su neki od ovih aktera u potrazi za zajedničkim ciljevima u odnosu prema Rusiji.
Sasvim sigurno da taj Špijunski skandal koji trese Italiju ukazuje na duboke i kompleksne odnose između političkih, obavještajnih i poslovnih interesa na međunarodnoj sceni. S obzirom na ozbiljnost optužbi i daljnje posljedice po talijansku politiku i sigurnost, ovaj slučaj zasigurno će biti pod strogom pažnjom javnosti i istražitelja. Kako se situacija razvija, može doći do značajnih promjena u obavještajnim praksama, zakonodavstvu i međunarodnim odnosima u regiji.
>>FOTO Crveni tepih, postrojena bojna, specijalci s antidron puškama: Milanović je sam sebi priredio pravi spektakl>>
Treba Italija da odradi nešto za Izrael i sve će biti ok.